Czternasta emerytura 2022 – kiedy wypłata? Kto dostanie i ile? Kwota netto i brutto

pieniadze banknoty 100 zlotych
Banknoty 100-złotowe | fot. Adobe Stock

Pod koniec sierpnia ZUS rozpocznie wypłatę tzw. czternastek dla emerytów i rencistów. W sprawie bonusowego świadczenia nie należy składać wniosków. Nie każdy otrzyma jednak świadczenie w pełnej wysokości.

Czternasta emerytura 2022 trafi do 9 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe, w tym 8,1 mln klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W pełnej wysokości będzie przysługiwać około 7,7 mln świadczeniobiorców.

14. emerytura 2022 – kto dostanie?

Czternasta emerytura w 2022 roku wynosi 1217,98 zł brutto. Przysługuje osobom, które na dzień 24 sierpnia 2022 roku mają prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do świadczeń jest zawieszone.

ZUS wypłaci czternastki z urzędu, czyli nie trzeba składać w tej sprawie żadnych wniosków.

Ile wynosi 14. emerytura?

Pełną kwotę, czyli 1217,98 zł brutto, otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. W przypadku osób ze świadczeniem między 2900 zł a 4188,44 zł czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Minimalna wysokość czternastki w tym roku wyniesie 50 zł.

Kiedy wypłata czternastej emerytury 2022?

ZUS wypłaci czternastki razem z bieżącymi emeryturami i rentami. Pierwsi dostaną je klienci, których termin płatności podstawowego świadczenia przypada na 25 sierpnia. Wypłaty czternastek trafią do kolejnych świadczeniobiorców do 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września.

W systemie mundurowym oraz w przypadku osób pobierających zasiłki i świadczenia przedemerytalne z ZUS wypłata nastąpi we wrześniu. Z kolei osoby, które pobierają świadczenia rolnicze rzadziej niż raz na miesiąc, otrzymają czternastkę w październiku.

Czternastka będzie wolna od potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie będzie wliczać się do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy świadczenia dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.