Ważny temat? Prześlij newsa!

Czerwone paliki w wąwozie łączącym Czuby i LSM. Co to takiego?

Spotted Lublin

Około siedmiu tysięcy palików geodezyjnych pomalowanych na czerwono pojawiło się w wąwozie łączącym Czuby i LSM. Czy ktoś tam będzie coś budował? Wyjaśniamy. „Około siedmiu tysięcy palików geodezyjnych pomalowanych na czerwono tworzy plantację maku. Jest to uprawa o tyle podejrzana, że z maku można wydestylować opium, silnie uzależniający narkotyk. Destyluję tu jego pochodną, równie silnie […]

"Plantacja maku" w wąwozie LSM na Czubach | fot. czytelniczka Jula

Około siedmiu tysięcy palików geodezyjnych pomalowanych na czerwono pojawiło się w wąwozie łączącym Czuby i LSM. Czy ktoś tam będzie coś budował? Wyjaśniamy.

Około siedmiu tysięcy palików geodezyjnych pomalowanych na czerwono tworzy plantację maku. Jest to uprawa o tyle podejrzana, że z maku można wydestylować opium, silnie uzależniający narkotyk. Destyluję tu jego pochodną, równie silnie uzależniająca lecz nie dla ludzi, a dla procesów miejskich. Deweloperka jest opium dla miast” – wyjaśnia Michał Frydrych, pomysłodawca projektu „Opium”.

„Opium” to land-artowa praca, która skupia w sobie wszystkie cechy procesu towarzyszącego wyścigowi o kolejne metry kwadratowe mieszkań, biur, lokali usługowych.

44382285 486070415209585 9042470737356521472 n
„Plantacja maku” w wąwozie LSM na Czubach | fot. czytelniczka Jula

Michał Frydrych o swojej pracy

„Jest spektakularna i estetyczna, uwodzi oko, usypia czujność. Śmiało może posłużyć za narzędzie gentryfikacji, bowiem jako realizacja artystyczna podnosi kapitał symboliczny okolicy oraz prestiż lokalizacji, cenę gruntu i lokali. Zajmuje świetną przestrzeń: gdyby była to działka budowlana znajdowałaby się pośrodku terenu rekreacyjnego, gdzie widok z 10, a nawet z 5. pietra zapierałby dech w piersiach. Taka działka generowałaby tzw. „money flow”, zarówno ten jawny, wpływający zarówno do kasy miejskiej jak i państwowej, jak i ten przemieszczający się pod stołem, który mógłby wesprzeć fundusze jakiejkolwiek opcji politycznej, władnej by wydać pozwolenie na zabudowę tego terenu. Nie łudźmy się bowiem – by dać ją komuś, trzeba mieć siłę by zabrać wszystkim. Zwykło się mówić, że to, co wspólne to niczyje.

Zawsze jednak zostaje to boleśnie zweryfikowane, gdy ogrodzenie osiedla strzeżonego przecina nasze dotychczasowe szlaki, gdy odkrywamy nowe budynki w przestrzeniach parków miejskich, gdy widok i dopływ światła przez nasze okna zostaje ograniczony świeżo powstałym budynkiem mieszkalnym, gdy po zabudowaniu korytarzy powietrznych rozwijają się u naszych bliskich alergie oddechowe od smogu. Z drugiej strony, w mieście budować trzeba, jeśli miasto chce się rozwijać, konieczne jest podnoszenie poziomu życia, infrastruktury, dostępu do kultury. To sytuacja której nie da się przełknąć ani wypluć. Jak gra w gorące krzesła, wiadomo, ze od jednego budynku więcej miasto się nie przepełni i nie zakorkuje. Jeszcze trochę opium nie zaszkodzi. Ale miasto, w którym zabuduje się wszystko wszędzie, to miasto, z którego pozostaje się już tylko wyprowadzić.”

Oficjalna prezentacja pracy „Opium” Michała Frydrycha nastąpi w poniedziałek 22 października o godz. 14.00 w wąwozie Czuby/LSM przy ul. Filaretów.

44312946 284892935455464 6558604430395047936 n
„Plantacja maku” w wąwozie LSM na Czubach | fot. czytelniczka Jula

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

2 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
dupoból
6 lat temu

Paliki symbolizują maki, które symbolizują opium, które symbolizuje deweloperów. Brzmi logicznie

raf
6 lat temu

Tyle zmarnowanego drewna na nędzną instalację. Smutne…

Od 2016 roku piszemy o życiu mieszkańców Lublina. Jesteśmy zawsze z nimi: informujemy, interweniujemy, pomagamy. Każdego dnia dostarczamy czytelnikom informacje z naszego miasta i regionu. Wielokrotnie zdobyte przez nas newsy trafiły do ogólnopolskiej prasy, telewizji, radia i Internetu. Jesteśmy jednym z największych portali w Lublinie, który według wyników oglądalności Google Analytics, w marcu 2022 r. odwiedziło ponad 1,7 mln UU.

Pozostałe teksty autora

Najnowsze teksty

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check