Czeka nas komunikacyjny paraliż? Nad Polskę nadciągają śnieżyce!

śnieg śnieżyca zaspa śnieżna
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Jeśli sprawdziłby się najgorszy z możliwych wariantów pogodowych to północny wschód i wschód Polski może czekać kilkudniowy komunikacyjny paraliż. Nad Polskę nadciągają obfite opady śniegu i śnieżyce.

Możliwa największa od lat śnieżyca

Prognoza pogody na najbliższe dni wykazuje spadek temperatury do nawet -10 st. C oraz obfite opady śniegu i śnieżyce we wschodniej części Polski. Najsilniejsze opady powinny pojawić się w poniedziałek w ciągu dnia w pasie od okolic Lublina przez Białystok po okolice Suwałk. Przyrost pokrywy śnieżnej w tym pasie może być bardzo duży i powodować poważne utrudnienia na drogach oraz lokalne szkody.

Ze względu na niestabilne prognozy nie możemy jeszcze podać dokładnych szczegółów dotyczących przyrostu pokrywy śnieżnej w województwie lubelskim. Ze wstępnych informacji wynika, że tylko w poniedziałek może spaść minimalnie 10 cm śniegu. Natomiast inne modele pogodowe wskazują, że pokrywa śnieżna lokalnie może wynieść nawet 20 cm.

mapa zachmurzenia i opadów na poniedziałek, godz. 12:00 | ICM UW
mapa zachmurzenia i opadów na poniedziałek, godz. 12:00 | ICM UW

Pomimo krótkiego czasu prognozy, do końca nie jest pewne, jak przemieszczający się z południa ośrodek niskiego ciśnienia będzie zachowywał się przechodząc przez zachodnią Ukrainę, Białoruś i Litwę.

„Możliwa jest wersja z dość szybko przemieszczającym się ku północy niżem, który nie pogłębi się znacząco i nie wytworzy rozległego frontu okluzji wokół swojego ośrodka. Druga, dość często wskazywana przez modele numeryczne wersja zakłada istotne zwolnienie przemieszczania się niżu i jego znaczne pogłębienie” – prognozują Polscy Łowcy Burz.

Komunikacyjny paraliż

„Jeśli sprawdziłby się ten drugi wariant, to niewykluczone, że do środy w takich miastach jak Białystok, Łomża, Ełk czy Kętrzyn pokrywa śnieżna przekroczy grubość nawet 40 cm, a w wielu miejscach w woj. mazowieckim i lubelskim osiągnie 30 cm. W drugim wariancie rozwoju sytuacji dodatkowym problemem byłby silny i porywisty wiatr (w porywach do 70-80 km/h) powodujący zawieje i zamiecie śnieżne oraz usypujący ponad metrowe zaspy. Jeśli sprawdziłby się najgorszy z możliwych wariantów, północny wschód i wschód Polski może czekać kilkudniowy komunikacyjny paraliż. Sytuacja mogłaby się poprawić dopiero w czwartek” – ostrzegają Polscy Łowcy Burz.

Jeszcze dziś Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ma wydać ostrzeżenia pogodowe na najbliższe dni.

Źródło: Polscy Łowcy Burz

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. 20cm śniegu i paraliż komunikacyjny. Nie wiem czy świadczy to o słaboci państwa czy miękkości obywateli