Działania przeciwdywersyjne i przeciwrozpoznawcze – to główny temat wspólnego ćwiczenia taktycznego żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej i 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, które odbyło się na terenie kompleksu leśnego w gminie Strzyżewice w powiecie lubelskim.
Cel ćwiczeń prowadzenie działań rozpoznawczo – patrolowych
Podczas ćwiczenia taktycznego, sytuacja zakładała infiltrację grup dywersyjnych w obszar stałej odpowiedzialności (SRO) 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Żołnierze z 2 LBOT i 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej mieli wspólnie prowadzić działania rozpoznawcze i patrolowe w celu wykrycia oraz zatrzymania tych grup. Dodatkowo, żołnierze terytorialni mieli utrzymywać gotowość do zabezpieczenia tras przemarszu wojsk, zapewnienia im możliwości swobodnego manewru oraz ochronę kluczowych obiektów infrastruktury w obszarze SRO.

Pojazdy opancerzone poszły w ruch „Rosomaki, MRAPY
Żołnierze z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej ćwiczyli operacje w punktach kontrolnych, patrolowanie zarówno piesze, jak i z wykorzystaniem pojazdów, oraz działania na stanowiskach obserwacyjnych. W ramach działań antydywersyjnych doskonalili także umiejętności prowadzenia pościgów i monitorowania terenu przy wykorzystaniu przenośnych radarów rozpoznawczych PGSR-3i Beagle, które są częścią wyposażenia 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Podczas ćwiczeń wykorzystano również opancerzone pojazdy MRAP oraz Rosomaki.

Zadania przed jakim postawiono Terytorialsów
Głównym celem ćwiczenia było ulepszanie strategii operacji przeciw wywiadowczych i antydywersyjnych, a także doskonalenie koordynacji z wojskami operacyjnymi. Takie ćwiczenia są dla żołnierzy terytorialnych możliwością utrzymania umiejętności bojowych do skutecznego prowadzenia działań obronnych w swoim wyznaczonym obszarze odpowiedzialności.

Szkolenie zweryfikowało przygotowanie i dotychczas nabyte umiejętności
Szkolenie pozwoliło zarówno na podsumowanie posiadanych już doświadczeń, jak i posłużyło do zweryfikowania nowych rozwiązań taktycznych i technicznych służących zapewnieniu bezpieczeństwa w stałym rejonie odpowiedzialności 2 LBOT. W ćwiczeniach wzięło udział blisko 100 żołnierzy 21 lubelskiego batalionu lekkiej piechoty, a całe przedsięwzięcie zostało zrealizowane zgodnie z programem szkolenia zaawansowanego żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Najnowsze posty
Dodaj opinię