Niezwykłe zjawisko można było oglądać na niebie w nocy z poniedziałku na wtorek. Pojawiły się na nim tzw. obłoki srebrzyste (NLC). Imponowały jasnością i wyrazistością, ukazując piękno swoich struktur.
Obłoki srebrzyste (NLC) 2022
W czerwcu, lipcu i sierpniu uważni obserwatorzy mogą odkryć na niebie rzadkie zjawisko pogodowe: obłoki srebrzyste (Noctilucent clouds, NLC). Świecące nocne chmury robią wrażenie. Obłoki srebrzyste są zupełnie inne niż chmury, które obserwujemy na co dzień. Wygląda to tak, jakby w środku nocy chmury mieniły się srebrzystym blaskiem.
Do pojawienia się zjawiska pogodowego świecących chmur nocnych muszą zaistnieć bardzo specyficzne warunki. Widać je tylko wtedy, gdy Słońce znajduje się płytko pod horyzontem, czyli o zmierzchu lub o świcie.
Niezwykłe widoki to efekt oświetlenia chmur przez Słońce znajdujące się kilkanaście stopni poniżej horyzontu. Choć samego Słońca nie widzimy, oświetla ono chmury, sprawiając, że mienią się one na srebrno.
Obłoki srebrzyste są najwyższymi chmurami obserwowanymi z Ziemi, znajdują się w mezosferze około 75–85 km ponad powierzchnią Ziemi.
Obłoki srebrzyste dzisiejszej nocy można było zaobserwować z Lublina. Zdjęcia i nagrania przedstawiające to niezwykłe zjawisko nadesłał nam czytelnik Marek Skowronek z ideastudio.pl. Prezentujemy je poniżej.
Dodaj swój komentarz