Co powinno znaleźć się w apteczce pierwszej pomocy? Odpowiedź może was zaskoczyć!

Co powinno znaleźć się w apteczce pierwszej pomocy?
Co powinno znaleźć się w apteczce pierwszej pomocy?

Nie istnieje uniwersalny zestaw apteczki pierwszej pomocy. Jej zawartość będzie zupełnie inna np. w wyspecjalizowanej firmie z branży chemicznej, w biurze rachunkowym, czy w domu. Czym kierować się przy wyborze? Czy w polskim porządku prawnym można znaleźć precyzyjne wytyczne, które narzucają np. wyposażenie apteczki?

Czy apteczka pierwszej pomocy jest wymagana przez prawo?

Odpowiedzi na to pytanie można udzielić na dwóch płaszczyznach: prywatnej i zawodowej. Z legislacyjnego punktu widzenia, apteczka jest obowiązkowa tylko w firmach, co definiuje Kodeks Pracy. Nie ma obowiązku posiadania jej na przykład w domu. 

Polska jest też jednym z niewielu państw, gdzie apteczka samochodowa wciąż nie jest powszechnie wymagana. Jest jednak od tej reguły kilka wyjątków. Nie może zabraknąć jej na przykład w pojazdach komunikacji publicznej, które przewożą pasażerów oraz w taksówkach. 

Wiele wskazuje na to, że ten stan rzeczy już niebawem ulegnie zmianie. Od ponad roku procedowane są zmiany, które mają sprawić, że apteczka samochodowa będzie obowiązkowa także dla kierowców samochodów osobowych.

apteczka medyczna
Apteczka medyczna | fot. Adobe Stock

Taki obowiązek już dziś dotyczy kierowców z niemal wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Także nasi sąsiedzi: Czesi, Słowacy, Litwini i Niemcy już dziś wymagają, by na wyposażeniu pojazdu znajdowała się apteczka samochodowa.

Co znajdziemy w apteczce pierwszej pomocy?

Nie istnieje jedna, uniwersalna zawartość apteczki. Sporo zależy od jej przeznaczenia, gabarytów oraz czynników ryzyka, jakie występują na przykład w danej firmie. Można jednak wyjść z założenia, że zdecydowana większość apteczek powinna być zgodna z normą DIN 13157 lub DIN 13164. 

W polskim porządku prawnym nie zdefiniowano tego, co powinno znajdować się w takiej apteczce. Jest to o tyle dziwne, że samo miejsce, gdzie będzie ona umieszczona, musi być już zgodne z Polską Normą PN-EN ISO 7010. Jest od tej reguły kilka wyjątków, ale dotyczą one zaledwie kilku wyspecjalizowanych branż — jeśli więc interesuje nas profesjonalna apteczka pierwszej pomocy, można zapatrywać się właśnie na wywodzącą się z Niemiec normę DIN. Jest ona honorowana praktycznie we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej.

Jaka apteczka dla osób aktywnych?

Niemal każda aktywność fizyczna już z założenia obarczona jest pewnym ryzykiem kontuzji. Uraz nie musi wynikać nawet z naszej winy. Sytuacje, kiedy biegacz został potrącony przez rowerzystę, czy osobę jeżdżącą na rolkach, zdarzają się dość często. 

Właśnie wtedy przyda nam się mobilna, podręczna apteczka pierwszej pomocy. Można je kupić na przykład w sklepie Centrum Ratownictwa. To niewielkie, ważące zaledwie kilkaset gramów, zestawy, które nie obciążają nas w czasie aktywności fizycznej, a mogą być nieocenione, gdy przydarzy nam się wypadek. 

Bez względu na to, jaką apteczkę wybierzemy, dobrze byłoby się upewnić, czy na wyposażeniu znajdują się m.in.:

 • opatrunki (G,M,K),
 • ustniki,
 • koce termiczne,
 • plastry w różnych rozmiarach,
 • bandaże usztywniające,
 • nożyczki,
 • worek foliowy,
 • chusty (trójkątne i flizelinowe),
 • specjalistyczne kompresy do oczyszczenia oczu,
 • przylepiec w formie rolki,
 • kompres chłodzący,
 • płyn antybakteryjny lub woda utleniona.

To uniwersalny zestaw, który pomoże nam zadbać o osobę poszkodowaną, bez względu na to, czy uraz przydarzy nam się w domu, w pracy, czy podczas letniej przejażdżki na rowerze. Warto pamiętać też o tym, że — z legislacyjnego punktu widzenia — każdy z nas zobowiązany jest do udzielenia pierwszej pomocy, co definiuje artykuł 162 Kodeksu Karnego.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.