Mieszkańców Lublina czeka podwyżka opłat za ogrzewanie mieszkania i ciepłą wodę. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej złożyło wniosek do Urzędu Regulacji Energetyki (URE) o zatwierdzenie nowej taryfy na rok 2022.
Rachunki za ciepło w górę
Ciepłownictwo w Polsce oparte jest na węglu. Gdy cena za surowiec rośnie, można spodziewać się wyższych rachunków za ogrzewanie i ciepłą wodę. O ile więcej będziemy płacić za ogrzanie mieszkania i ciepłą wodę w Lublinie? Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej złożyło wniosek do Urzędu Regulacji Energetyki o zatwierdzenie nowej taryfy.
„Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej obecnie jest w trakcie procesu taryfikacji, czyli ustalania nowej taryfy za usługi przesyłowe na rok 2022. Na tym etapie trudno nam jednak ocenić, kiedy zmienią się opłaty przesyłowe, ponieważ ostateczna decyzja dotycząca daty obowiązywania nowej taryfy, jak i poziomu cen należy do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki” – mówi Teresa Stępniak-Romanek, rzecznik prasowy LPEC.
LPEC wniosek o zatwierdzenie taryfy opłat przesyłowych złożyło pod koniec kwietnia. – „Okres zatwierdzania nowej taryfy dla ciepła w Urzędzie Regulacji Energetyki trwa przeciętnie od kilku tygodni nawet do kilku miesięcy” – przyznaje rzeczniczka LPEC.
Prezes URE Rafał Gawin podkreśla, że taryfy dla około 400 firm ciepłowniczych działających w Polsce zatwierdzane są na bieżąco.
W procesie taryfikacji jest obecnie również Elektrociepłownia Megatem EC-Lublin. Natomiast PGE Energia Ciepła S.A. Oddział Elektrociepłownia w Lublinie Wrotków w 2022 roku dokonało już dwóch korekt taryfy dla ciepła obowiązującej od 2021 roku — w kwietniu i lipcu.
„Opłaty przesyłowe LPEC stanowią jedynie ok. 30 proc. kosztów ciepła, jakie ponosi odbiorca. 70 proc. kosztów uzależniona jest od taryf producentów ciepła: PGE Energia Ciepła S.A. Oddział Elektrociepłownia w Lublinie Wrotków oraz Elektrociepłowni Megatem EC-Lublin Sp. z o.o., którzy prowadzą własną politykę cenową” – wyjaśnia Teresa Stępniak-Romanek.
Ciepło dostarczane przez LPEC do odbiorców w Lublinie produkowane jest w ponad 60 proc. przez PGE Energia Ciepła S.A. Oddział Elektrociepłownia w Lublinie Wrotków, resztę ciepła produkuje Elektrociepłownia Megatem EC-Lublin.
Rachunki mieszkańców Lublina za ciepło wzrosły od 5 lipca, mimo że nowa taryfa LPEC nie została jeszcze zatwierdzona. Dlaczego?
„Zmiana ceny ciepła wynika z korekty obowiązującej taryfy dla ciepła Spółki PGE Energia Ciepła S.A. Oddział Elektrociepłownia w Lublinie Wrotków, zatwierdzanej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki” – tłumaczy Stępniak-Romanek. „W skali całego roku powyższe zmiany spowodują wzrost kosztów ciepła dla odbiorców o 1,05 proc.” – dodaje.
Średnia cena ciepła systemowego w Lublinie od początku 2021 roku wzrosła łącznie o 9,51 proc. i wynosi obecnie 72,59 zł/GJ.
Dodaj swój komentarz