Ciepło w Lublinie dzięki „błękitnemu paliwu”. W elektrociepłowni Wrotków będzie kotłownia gazowa

Czarny dym z komina elektrociepłowni Lublin-Wrotków
Czarny dym z komina elektrociepłowni Lublin-Wrotków | fot. czytelniczka Marzena

Lublin wychodzi z ery węgla. Elektrociepłownia Wrotków, dzięki której gorąca woda płynie do mieszkań większości lublinian, przestawia się na bardziej ekologiczne „błękitne paliwo”. A to za sprawą kotłowni gazowej, której budowa ma zakończyć się we wrześniu 2023 r.

Kotłownia gazowa w Elektrociepłowni Wrotków

PGE Energia Ciepła podpisała umowę z Instal Kraków na realizację nowej kotłowni gazowej w lubelskiej elektrociepłowni. Kotłownia rezerwowo-szczytowa, podzielona na część stacjonarną i mobilną, składać się będzie z 9 kotłów wodnych zasilanych gazem lub, w przypadku niedostępności gazu, lekkim olejem opałowym. Przejmą one funkcję przeznaczonych do likwidacji jednostek węglowych.

4 kotły gazowe (każdy o mocy cieplnej 33 MWt) zostaną zainstalowane w budynku kotłowni, kolejnych 5 kontenerowych kotłów mobilnych (każdy po 10 MWt) usytuowanych będzie tuż obok na wydzielonym placu. W ramach inwestycji zostanie zaprojektowana, wybudowana i uruchomiona kotłownia wraz z infrastrukturą zewnętrzną.

„Budowa kotłowni gazowej jest bardzo ważna z punktu widzenia miasta i rozwoju naszej elektrociepłowni. Po przekazaniu nowych urządzeń do eksploatacji do mieszkańców popłynie ciepło wytworzone w 100 proc. z niskoemisyjnych źródeł. Wpłynie to pozytywnie na stan środowiska. Spalanie gazu nie emituje tlenków siarki, pyłu, ponad czterokrotne mniej jest tlenków azotu, mniejsza jest również emisja CO2” – mówi Paweł Okapa, dyrektor Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Lublinie Wrotków.

Oddział Elektrociepłownia w Lublinie Wrotków pokrywa około dwie trzecie potrzeb cieplnych miejskiej sieci ciepłowniczej miasta. Ilość produkowanej energii elektrycznej zapewnia zasilanie dla całej aglomeracji lubelskiej. Oddział dysponuje obecnie osiągalną mocą elektryczną w wysokości 231 MWe oraz osiągalną mocą cieplną 627 MWt.

Urządzeniami wytwórczymi aktualnie są blok gazowo-parowy opalany gazem ziemnym, wytwarzający zdecydowaną większość (90%) ciepła dostarczanego przez elektrociepłownię do sieci oraz 4 szczytowe węglowe kotły wodne, wykorzystywane w okresie dużych mrozów lub postoju bloku. Po oddaniu do użytku kotłowni gazowej Oddział Elektrociepłownia w Lublinie Wrotków całkowicie odejdzie od wykorzystywania węgla jako paliwa.

Realizator, zgodnie z umową, zakończy prace związane z budową, montażem i uruchomieniem kotłowni gazowej we wrześniu 2023 roku. Wartość kontraktu wynosi ponad 78 milionów złotych netto.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.