Lubelskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej ponownie zostało wybrane na operatora miejskich szaletów w Lublinie. Od marca spółka skróciła godziny ich pracy. W ten sposób chce ograniczyć koszty prowadzenia.
Rano i nocą miejskie toalety zamknięte
Lubelskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej przez kolejne cztery lata będzie operatorem miejskich szaletów na terenie Lublina. W budżecie miasta na utrzymanie szaletów miejskich na 2022 rok zapewniono środki w wysokości 968 tys. zł. W ramach umowy LPGK utrzymuje 5 szaletów na terenie miasta (Plac Litewski, Ogród Saski, Park Ludowy – 2 szalety i pod ul. Zamkową).
„Do obowiązków spółki należy m.in. zapewnienie stałej obecności minimum jednej osoby obsługującej szalet, utrzymanie budynków we właściwym stanie sanitarno-porządkowym oraz technicznym, zabezpieczenie środków czystości artykułów higienicznych, ponoszenie kosztów eksploatacji budynków i utrzymanie należytego porządku na zewnątrz obiektów” – mówi Monika Głazik z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.
Dotąd toalety były czynne od godz. 7-8 do 19-20 (latem nawet do 23). Od marca się to zmieniło, np. szalet na pl. Litewskim teraz jest czynny tylko między godz. 10 a 16. Oznacza to tylko, że osoba za potrzebą w godzinach rannych lub wieczornych musi iść do pobliskiej restauracji szybkiej obsługi i tam kupić najtańszy posiłek lub napój, by uzyskać kod do tamtejszej toalety, lub iść pod drzewo.
Cięcia zaproponowała sama spółka. Ratusz zgodził się na skrócenie czasu pracy miejskich szaletów.
„Godziny otwarcia szaletów wprowadzono od 1 marca 2022 r. po szczegółowej analizie potrzeb i ponoszonych kosztów. Z szaletów miejskich najczęściej korzystają mieszkańcy i turyści w okresie letnim (w skali roku) oraz w godzinach południowych i popołudniowych (w skali dnia)” – wyjaśnia Monika Głazik.
I dodaje, że „pewne skrócenie czasu otwarcia szaletów jest efektem rosnących kosztów obsługi, w tym kosztów osobowych, energii elektrycznej, materiałów remontowych, środków czystości, przy jednoczesnym uwzględnieniu zapotrzebowania ze strony korzystających osób w związku z lokalizacją poszczególnych szaletów”.
Inne godziny pracy obowiązują od października do marca, jeszcze inne wiosną i jesienią. Teraz harmonogram pracy szaletów został podzielony na trzy okresy: jesienno-wiosenny (X-III: październik, listopad, grudzień, styczeń, luty, marzec), wiosenno-jesienny (IV-V/IX: kwiecień, maj, wrzesień) i letni (VI-VIII: czerwiec, lipiec, sierpień).
Szalet Ogród Saski – godziny otwarcia
X-III: 10-16
IV-V/IX: 10-18
VI-VIII: 10-21
Szalet Plac Litewski – godziny otwarcia
X-III: 10-16
IV-V/IX: 9-19
VI-VIII: 10-21
Szalet pod ul. Zamkową – godziny otwarcia
X-III: 10-16
IV-V/IX: 9-19
VI-VIII: 10-21
Szalet Park Ludowy A – godziny otwarcia
X-III: 10-16
IV/IX: 10-18
V: 13-21
VI-VIII: 10-21
Szalet Park Ludowy B – godziny otwarcia
X-III: 10-16
IV-V/IX: 10-18
VI-VIII: 9-20
W 2021 r. z szaletów miejskich skorzystało ponad 105,5 tys. osób, a do miejskiej kasy wpłynęło 170 tys. zł.
Dodaj swój komentarz