Ciągle brudne okulary, zaraz po wytarciu? To znak, że wymagają poważnego mycia. Zobacz, co zrobić w tej sytuacji

Ściereczka i preparat do czyszczenia okularów
Jak czyścić prawidłowo okulary, zestaw do czyszczenia | Zdrowe Oczy Lublin

Czy wiesz, że mycie okularów też ma swoje zasady, a nieprzestrzeganie ich może wpędzić cię w koszty związane z uszkodzeniem szkieł, powłok lub oprawek. Zadbaj o nie w sposób, na jaki zasługują, a odwdzięczą się trwałością i długoletnim użytkowaniem. Rady jak to zrobić i jakie są najczęstsze błędy użytkowników okularów.

Nieoczywiste fakty użytkowania okularów

Jako optyk i optometrysta na co dzień pomagam moim klientom dobrać okulary dostosowane do ich potrzeb. Edukuje również jak prawidłowo je użytkować. Moje doświadczenie wskazuje, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że nieumiejętnie czyści swoje okulary, w sposób, który im szkodzi,  jednocześnie może doprowadzić do ich zniszczenia. Dlatego postanowiłam podzielić się swoją wiedzą na ten temat i oszczędzić Państwu kłopotów i nadprogramowych wizyt u optyka. Nazywam się Wioletta Kondracka — jako wieloletni optyk, optometrysta doradzam klientom, jakie okulary byłyby właściwe dla ich wady wzroku i tłumaczę dlaczego. Znajdziesz mnie tutaj

Pokrowiec twardy i ściereczka z preparatem do czyszczenia okularów
Jak czyścić prawidłowo okulary, zestaw do czyszczenia | Salon Optyczny Zdrowe Oczy Lublin/Łęczna

Zewnętrzna tarcza dla oka

Każdego dnia, nasze okulary towarzyszą nam w aktywnościach życia codziennego. Narażone na zanieczyszczenia, pył, łój, smary, tłuste ciecze, kurz, kosmetyki osadzające się na szkłach, stopniowo tracą swoją pierwotną funkcję. Tak nie powinno być — kluczem jest odpowiednia dla nich higiena, o której opowiem poniżej.

Czy mycie wodą może zniszczyć okulary?

Odpowiedź brzmi: to zależy. Mycie okularów wodą jest jednym z najlepszych, najprostszych i najtańszych posobów na utrzymanie ich w czystości. Jednoczesnie zapobiega ich uszkodzeniom. Trzeba to jednak robić prawidłowo, aby woda była bezpieczna dla powłok na szkłach.

Zatem jak czyścić okulary z jej pomocą, żeby nam, jak najdłużej służyły:

 • Używaj letniej lub zimnej wody, nigdy nie używaj wrzątku. Unikniesz w ten sposób uszkodzenia powłok na szkłach oraz nie pozbawisz kształtu opraw z tworzywa.
 • Do wody dodawaj niewielką ilość łagodnego płynu do mycia naczyń.
 • W żadnym wypadku nie myj okularów z użyciem silnych detergentów typu ocet, cif, soda oczyszczona, pasta do zębów lub innych” dobrych rad z Internetu”, ponieważ skutkiem będzie zmatowienie lub porysowanie szkieł.
Czyszczenie okularów, wanienką ultradzwiękową w Lublinie
Wanienka ultradzwiękowa | Salon Optyczny Zdrowe Oczy Lublin/Łęczna

Za co trzymać okulary podczas mycia?

 • Myj i wycieraj okulary trzymając je za mostek, (środek pomiędzy szkłami), unikając przy tym zbyt dużej siły. Możesz przypadkowo wypchnąć szkła z oprawy.
 • Nie wolno używać papierowych ręczników, chusteczek higienicznych, ponieważ papier rysuje powłoki i matuje szkła.
 • Po umyciu okularów otrzep je z nadmiaru wody i przetrzyj dedykowaną do okularów ściereczką z mikrofibry, otrzymaną lub kupioną u optyka.

Ściereczka do okularów — potrzebuje prania

Nabyta u optyka ściereczka z mikrofibry przy zakupie okularów, również potrzebuje pielęgnacji. Ciężko pracuje, zbierając brud i zanieczyszczenia w ciągu tygodnia. Po pewnym czasie staje się brudna i zamiast pomagać w utrzymaniu czystych okularów, tylko rozciera w/w zanieczyszczenia.  Zauważysz to od razu, wycierając swoje szkła. Jeśli dalej będą brudne to znak, że ona również potrzebuje odświeżenia. Pamiętajmy, że ściereczki też się brudzą i najlepiej prać je raz w tygodniu.

Mycie okularów wanienką ultradzwiękową w Lublinie
Wanienka ultradzwiękowa | Salon Optyczny Zdrowe Oczy Lublin/Łęczna

Okulary są bardzo zabrudzone i zwykłe mycie nie daje efektu

Jeśli  Twoje okulary są bardzo brudne i nie możesz ich domyć, zanieś je do swojego optyka. Zweryfikuje on stan Twoich szkieł i opraw oraz umyje je przy pomocy myjki ultradzwiękowej. Jeśli twój optyk nie ma takiej myjki, zapytaj o specjalne chusteczki lub spray do okularów. Dla twojego świętego spokoju i portfela niech będą to profesjonalne chusteczki. Przecież nie chcesz zmatowić powierzchni, ani zedrzeć powłok antyrefleksyjnych.

Jak przechowywać i użytkować prawidłowo umyte okulary

W tym miejscu chciałabym również, przypomnieć Państwu jak należy użytkować okulary, ponieważ wiele osób po prostu o tym zapomina. Okulary przechowujemy w sztywnym futerale. Przy zakładaniu i zdejmowaniu okularów, unikajmy rozciągających, poprzecznych ruchów, starajmy się nie ściągać ich jedną ręką. W ten sposób mogą utracić swoją sztywność i geometrie.

Wanienka ultradzwiękowa salon optyczny Zdrowe Oczy
Wanienka ultradzwiękowa | Salon Optyczny Zdrowe Oczy Lublin/Łęczna
 • Nie zostawiajmy okularów na tzw. podszybiu w samochodzie. Wysoka temperatura zniszczy szkła i oprawy z tworzywa.
 • Starajmy się nie wycierać okularów “na sucho”. Zgromadzony kurz i piasek również rysuje szkła.
 • Nie odkładajmy okularów szkłami do podłoża.
 • Nie narażajmy naszych okularów na bezpośredni kontakt z parą wodną np: stojąc przy parującym garnku lub otwierając gorący piekarnik.
 • Jeżeli uszkodzimy okulary, nie naprawiajmy ich samodzielne ( np. klejem !!!!), lecz zanieśmy je do zakładu optycznego.
 • Okulary zużywają się. Natomiast, możemy spowolnić to naturalne zużycie, dokonując przeglądu i konserwacji w zakładzie optycznym.

Jeżeli potrzebują Państwo badania wzroku, doradztwa w kwestii okularów, soczewek, oprawek, porady medycznej lub innej informacji. Służę pomocą. Szczegóły i adresy salonów, w których można mnie znaleźć dostępne są pod adresem na profilu facebook lub można zeskanować poniższy kod QR.

Zdrowe Oczy Nasze Salony
Jak czyścić prawidłowo okulary, zestaw do czyszczenia | Salon Optyczny Zdrowe Oczy Lublin/Łęczna

Zapraszam. Wioletta Kondracka – właścicielka salonów optycznych Zdrowe Oczy
Dyplomowany optyk, optometrysta i ortoptysta.

Lutowa Walentynkowa promocja

W naszych salonach optycznych Zdrowe Oczy Walentynki będa trwać cały miesiąc luty. Z tej okazji druga para okularów dla Ciebie lub bliskiej Twemu sercu osobie z 50% zniżką 🙂
*Szczegóły w salonach.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.