Chłodny i deszczowy początek tygodnia. Jak będą wyglądały kolejne dni?

parasol deszcz pogoda
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Pogoda w najbliższym tygodniu nie będzie nas rozpieszczać. Bardzo mocno odczujemy to mniej przyjemne oblicze jesieni, bo zrobi się pochmurno, deszczowo i niestety też znacznie chłodniej niż było dotychczas.

W poniedziałek najładniejsza pogoda będzie na północnym zachodzie. Za wyjątkiem wybrzeża nie będzie tam padać i będzie sporo słońca. Na pozostałym obszarze będzie pochmurno i deszczowo. W pasie od Mazowsza po Małopolskę, Śląsk i Opolszczyznę opady będą okresami intensywne. W ciągu dnia może spaść do 20-25 mm deszczu. Wysoko w górach będzie padał śnieg. Pokrywa śnieżna zwiększy się w Tatrach o kolejne 15 cm. W połączeniu z porywistym wiatrem warunki na szlakach będą bardzo trudne, ponieważ występować będą zawieje i zamiecie śnieżne.

W nocy z poniedziałku na wtorek we wschodniej połowie kraju wciąż prognozowane są intensywne opady deszczu. Spaść może do 20-30 mm deszczu. W Tatrach wciąż padać będzie śnieg, powodując przyrost pokrywy śnieżnej o 20 cm, a porywisty wiatr powodować będzie zawieje i zamiecie śnieżne. Miejscami znów zrobi się mglisto i chłodno. Temperatura minimalna wyniesie od 2°C na północnym zachodzie, 6°C w centrum, do 10°C na krańcach wschodnich. Na północnym wschodzie przy gruncie temperatura spadnie do -1°C.

We wtorek pochmurno zrobi się już w całym kraju. Większe przejaśnienia spodziewane są jedynie początkowo na Pomorzu. Strefa intensywnych opadów deszczu obejmować będzie całą wschodnią połowę kraju, centrum i południe. Suma opadów za 12 godzin osiągać będzie miejscami 20-30 mm. W Tatrach wciąż intensywnie sypać będzie śnieg. Spadnie kolejne 20 cm białego puchu i w połączeniu z porywistym wiatrem nadal występować będą zawieje i zamiecie śnieżne. Temperatura maksymalna wynosić będzie od 7°C na południu, 10°C w centrum, do 15°C na południowym wschodzie, ale w połączeniu z porywistym wiatrem w całym kraju będzie odczuwalnie jeszcze chłodniej.

W nocy z wtorku na środę strefa intensywnego deszczu przemieści się na zachód. W zachodniej połowie kraju miejscami suma opadów może sięgać nawet 50 mm. Duże zachmurzenie spowoduje mniejsze wypromieniowanie ciepła i minimalnie będzie od 7°C na południu do 12°C nad morzem.

W środę w całym kraju będzie pochmurno i deszczowo, ale intensywne opady deszczu prognozowane są już jedynie miejscami na północy i zachodzie. Temperatura maksymalna wynosić będzie od 9°C na południu do 13°C na północy. Wiatr wciąż jeszcze będzie umiarkowany i miejscami porywisty, więc odczuwalnie będzie chłodniej.

Od czwartku pogoda nieco się uspokoi. Pojawią się większe przejaśnienia, a opady deszczu będą już tylko przelotne i nie tak intensywne jak wcześniej. Temperatura minimalna tylko nad morzem będzie osiągać 10°C, a na pozostałym obszarze będzie chłodniej, od 5°C do 9°C. W dzień maksymalnie będzie od 7°C do 13°C. Wiatr będzie już nieco słabszy, a silniejsze porywy prognozowane są jedynie w czwartek na Pomorzu.

Kolejny weekend zapowiada się znacznie chłodniejszy. W sobotę na przeważającym obszarze kraju będzie pochmurno i padać będzie przelotny deszcz. W niedzielę w północnej połowie kraju się rozpogodzi i jedynie na południu prognozowane są opady deszczu. Będzie coraz chłodniej. W nocy temperatura przeważnie nie będzie przekraczać 5°C. Lokalnie prognozowane są przygruntowe przymrozki do -2°C. W dzień również widać ochłodzenie. Temperatura maksymalna wynosić będzie od 7°C do 11°C. Na szczęście wiatr będzie już słaby, więc nie będzie jeszcze bardziej zmniejszał odczucia termicznego.

Opracował synoptyk meteorolog Jakub GawronWASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.