Ważny temat? Prześlij newsa!

Chcą finansowania in vitro przez miasto. Złożyli petycję do Rady Miasta Lublin

Spotted Lublin

Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Spotted Lublin – Wiadomości Lublin
Dodaj anonimowo Na żywo Przejdź do strony

Inicjatywa 100-lecie Głosu Polek Lubelszczyzna 2018 złożyła w Radzie Miasta Lublin petycję o utworzenie miejskiego programu dofinansowania zabiegów in vitro.

W piątek do Rady Miasta Lublin została złożona petycja przez członkinie „Inicjatywy 100-lecie Głosu Polek Lubelszczyzna 2018” w sprawie utworzenia miejskiego programu dofinansowania zabiegów in vitro dla par z Lublina. Już teraz proces jest dofinansowany z budżetów takich miast jak: Warszawa, Bydgoszcz, Poznań, Gdańsk, Częstochowa, Sosnowiec i Łódź.

Zbiórka podpisów (ok. 500 – przyp. red.) pod petycją została zainicjowana 8 marca podczas akcji Ogólnopolskiego Strajku Kobiet – Kobiety Przeciw Nienawiści, a poparły ją stowarzyszenia i fundacje działające na rzecz kobiet w naszym mieście, tworzące Inicjatywę 100-lecie Głosu Polek” – wyjaśniają pomysłodawczynie.

Teraz petycją zajmie się komisja ds. petycji, która musi ją rozpatrzeć. Następnie zostanie przedstawiona na czerwcowej sesji Rady Miasta Lublin, na której radni zdecydują o realizacji pomysłu utworzenia miejskiego programu dofinansowania zabiegów in vitro czy też jego odrzuceniu.

W Polsce i na całym świecie coraz więcej osób nie jest w stanie spełnić swojego największego marzenia – posiadania dzieci. Niepłodność stała się chorobą cywilizacyjną. Uważam, że Lublin powinien pomóc swoim mieszkańcom” – komentuje Michał Krawczyk, radny Miasta Lublin.

Ile może kosztować wdrożenie programu i czy miasto posiada takie pieniądze? – „Miasto powinno pomagać swoim mieszkańcom, więc pieniądze muszą się znaleźć. Kwota nie będzie duża i nie wpłynie na budżet miasta w sposób znaczący” – wyjaśnia Krawczyk.

Kliknij tutaj, aby zapoznać się z treścią petycji.

Procedura in vitro, czyli zapłodnienia pozaustrojowego, nazywana jest techniką rozrodu wspomaganego medycznie i najskuteczniejszą metodą leczenia niepłodności. Powszechnie stosowana jest niemal w całej Europie, w większości państw obowiązują dedykowane jej regulacje prawne (wyjątki stanowią Andora, Cypr i Rumunia). W żadnym z państw zapłodnienie metodą pozaustrojową nie jest jednak zakazane.

Opracowanie przygotowane przez Biuro Analiz i Dokumentacji Senatu pokazuje, że koszty zastosowania tej metody w większości państw europejskich pokrywane są z pieniędzy publicznych. Pełne finansowanie zabiegu zapewniają swoim mieszkańcom Belgia, Dania, Francja, Grecja i Włochy. Odwrotnie jest w Gruzji i Szwajcarii – tam pacjentki i pacjenci muszą samodzielnie pokryć wszystkie związane z procedurą wydatki. W pozostałych krajach państwo pokrywa 25-70 proc. kosztów.

Spotted Lublin – Wiadomości Lublin

Ważny temat? Prześlij newsa!

Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.

Bądź na bieżąco z Lublinem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!

Spotted Lublin – Wiadomości Lublin

Od 2016 roku piszemy o życiu mieszkańców Lublina. Jesteśmy zawsze z nimi: informujemy, interweniujemy, pomagamy. Każdego dnia dostarczamy czytelnikom informacje z naszego miasta i regionu. Wielokrotnie zdobyte przez nas newsy trafiły do ogólnopolskiej prasy, telewizji, radia i Internetu. Jesteśmy jednym z największych portali w Lublinie, który według wyników oglądalności Google Analytics, w marcu 2022 r. odwiedziło ponad 1,7 mln UU.

Pozostałe teksty autora

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jakub
5 lat temu

Hmm, przecież to nie leczy niepłodności….

Najnowsze teksty

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch spotify website search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check