Chamskie miasta Polski. Na podium Lublin – jako przykład najbardziej niegrzecznych miast w Polsce. Co zarzuca się naszym mieszkańcom?

Widok z góry na dzielnicę Kalinowszczyzna
W której dzielnicy Lublina mieszka najwięcej osób? | fot. Janusz Żychowicz

To jak żyje się w danym mieście zależy od wielu czynników. Szczególnie istotna jest codzienna kultura i zachowania mieszkańców w różnych sytuacjach. Dlaczego Lublin wypadł tak blado w prezentowanym badaniu i co zarzuca się jego mieszkańcom? Szczegóły poniżej.

Chamskie miasta Polski – zaszczytne podium dla Lublina

Według badań platfromy Preply, trzy miasta – Łódź, Lublin i Warszawa – zajmują czołowe miejsca w rankingu najbardziej nieuprzejmych miejscowości w Polsce. W porównaniu do ogólnej średniej oceny nieuprzejmości, która wynosiła 5,35, Łódź osiągnęła wynik 5,7, Lublin 5,63, a Warszawa 5,5. Skala jaką przyjęto w badaniu punktowana jest od 0 do 10 punktów, gdzie 10 symbolizuje (chamstwo totalne).

Jak zweryfikowano poziom kultury i zachowań danych miejscowości?

Badaniu poddano 12 obszarów, w których poproszono mieszkańców danych metropolii o wyrażenie jak często obserwują dane zachowania w mieście, w którym żyją. Pytano o zachowania niegrzeczne, jak i te godne naśladowania, jak np. hojność w dzieleniu się, dawanie napiwków.

deptak krakowskie przedmieście lublin ludzie
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Łącznie przebadano około 1550 osób z 19 różnych największych miast naszego kraju. Po otrzymaniu danych dla danego miasta skumulowano je, aby dać wynik dla każdego z zachowań w każdym mieście, a następnie obliczono ogólny wynik dla miasta.

Po co robić takie badanie?

Celem badania było skonfrontowanie ogólnie przyjętej opinii o narodzie Polskim, walki ze stereotypami i poprawa wizerunku na arenie międzynarodowej. O naszym kraju krąży wiele negatywnych stereotypów, np. wieczne narzekanie, słabość do napojów wyskokowych czy brak znajomości języków obcych. To tylko, krótka lista, w której odbija się karykaturalny obraz Polaka.

Korek pojazdów na al. Unii Lubelskiej
Korek pojazdów na al. Unii Lubelskiej | fot. Dominik Wąsik

Co zarzuca się Lublinowi i jego mieszkańcom i ile w tym prawdy?

W Lublinie jest ciężko na drogach. Nagminnym problemem, który wskazują ankietowani jest drogowa uprzejmość, a raczej jej brak. Jako naj-bardziej niegrzeczne zachowanie dla Lublina w rankingu wskazuje się: Utrudnianie włączenia się do ruchu. Tutaj niech wypowiedzą się kierowcy. Czy ta kultura i dobre nawyki dotarły, w końcu do naszej lokalnej społeczności.

Zdarza nam się, jeździć coraz sprawniej na „suwak”
Zatrzymujemy się przed przejściem i potrafimy „wpuścić kogoś do ruchu”. Tak/Nie?

Jako mieszkańcy, lokalsi jesteśmy podobno bardziej niegrzeczni, niż przejezdni i turyści, co daje nam kiepską wizytówkę w odniesieniu do tej słynnej Polskiej gościnności. Zgodnie z wynikami, w pięciu miastach – Łodzi, Krakowie, Bydgoszczy, Lublinie i Toruniu – „miejscowi” okazali się bardziej niegrzeczni niż przyjezdni.

polskie pieniądze gotówka
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Adobe Stock

Hojność na medal – doceniamy pracę i chętnie to pokazujemy

Z przeprowadzonego badania wynika, że chętnie dajemy napiwki w przeciwieństwie do innych miast. Doceniamy dobrą obsługę i zadbanie o nas podczas wizyty w danym miejscu. Jesteśmy bardziej skłonni do dawania napiwków niż inni.

Aby dowiedzieć się, które miasta są najbardziej hojne, poproszono respondentów o wybranie z poniższych stwierdzeń tych, z którymi się zgadzają:

 • Daję napiwki regularnie.
 • Daję napiwek tylko wtedy, gdy obsługa była doskonała.
 • W moim mieście ludzie rzadko dają napiwki.
 • Dawanie napiwków to dobry zwyczaj i nieuprzejmie jest ich nie dawać.
 • Napiwki nie powinny być potrzebne, jeśli wypłacane są dobre pensje.
 • W moim mieście dawanie napiwków jest normalne.
 • Zazwyczaj nie daję napiwków.
 • W moim mieście większość ludzi daje napiwki.
 • Żadne z powyższych.

Lublin, w którym daje się najwięcej napiwków, trafił na podium jako najbardziej hojne miasto. Wartość procentowa napiwku jest też najwyższa w przeciwieństwie do innych badanych miast.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
 1. O naszym kraju krąży wiele negatywnych stereotypów, np. brak znajomości języków obcych. xd to teraz jak pojade do Angli to maja po mojemu gadac? cos sie komus chyba pomylilo u siebie mowie w jezyku ojczystym jak ktos przyjezdza ma sie nauczyc jezyka gospodarza

 2. Co za kretyński europejski ranking. Czy mnie sprzedawcy warzyw ktoś daje napiwki – nie i bardzo dobrze, po jaką cholerę mi one skoro zarabiam dprzedając kapuche. Ale za to kelnerom trzeba dać bo oni co, pracują za darmo? Niech zmieną pracę i wezmą kredyt (cytat: B. Komorowski).