Carnaval Sztukmistrzów 2022 Lublin. Bezpłatne spektakle cyrkowe. Co warto zobaczyć?

DOUBLE TAKE Cinematic Circus Jump Cut
DOUBLE TAKE Cinematic Circus Jump Cut | materiały organizatora

Spektakle uliczne, pokazy duetów, solistów, muzyków i buskerów to nie koniec atrakcji podczas tegorocznej 13. edycji Carnavalu Sztukmistrzów, który odbędzie się w dniach 28-31 lipca w Lublinie. Sprawdź, co warto zobaczyć!

Carnaval Sztukmistrzów 2022 Lublin

To już 13. edycja festiwalu, podczas której artyści cyrkowi znów opanują ulice i place Lublina. Nie zabraknie również spektakli w namiocie cyrkowym i licznych atrakcji przenoszących na chwilę widzów w niezwykły świat wspólnego świętowania. W ostatni weekend lipca Lublin eksploduje miłośnikami cyrkowych wrażeń i niepowtarzalnej, carnavalowej atmosfery. Ulice opanuje strach, podniecenie i śmiech.

W namiotach, na scenach zamkniętych oraz na ulicach miasta prezentowana będzie światowa sztuka cyrkowa, a ponad głowami przechodniów, na taśmach, walczyć z grawitacją będą slacklinerzy biorący udział w towarzyszącym Carnavalowi Urban Highline Festival. Slacklinerów będzie można spotkać przy Trybunale Koronnym, placu Teatralnym, placu Łokietka oraz przy Wieży Trynitarskiej.

Na początku lipca ruszyła sprzedaż biletów na zamknięte spektakle. W programie festiwalu znajdziemy również około dwudziestu zróżnicowanych propozycji artystycznych, na które wstęp jest bezpłatny. Na uczestników Carnavalu czekają spektakle uliczne, pokazy duetów, solistów, muzyków i buskerów, które jak zwykle odbywać się będą na lubelskich ulicach, placach i w czarujących zakamarkach Starego Miasta.

Pokazy bezpłatne Carnavalu Sztukmistrzów

Plac Litewski w piątek i sobotę (29/30.07) opanuje Double Take Cinematic Circus. W spektaklu ulicznym pt. „Jump Cut” artyści, obalając granice intymności, przeniosą swój salon w skali makro na plac Litewski, gdzie bogactwem technik cyrkowych zilustrują wzloty i upadki odbywające się w zaciszu ich niespokojnego domu. To jedna z propozycji familijnych tegorocznego Carnavalu, która przypadnie do gustu najmłodszym widzom.

Rodzinom z dziećmi spodoba się również spektakl wędrującego cyrku – teatru ulicznego w wykonaniu Compagnia Lanutti e Corbo. Spektakl “Zirk Comedy” za sprawą baśniowego anturażu przeniesie widzów w zaczarowany świat muzyki, klaunady i iluzji.

Na placu Krąpca (między ul. Staszica a Pałacem Czartoryskich), widzowie zobaczą polski spektakl “Halo, Sąsiad?!” duetu Fantasmagorie. Spektakl został zaprezentowany w kwietniu podczas swojej konkursowej prezentacji w ramach “Incydentu polskiego” i wywołał na widowni gromki śmiech zarówno wśród dzieci jak i nieco starszej publiczności.

Ekipa spektaklu “Mechanicy”, czyli grupa ALE Circus Dance Company to wyróżnieni laureaci konkursu “Incydent polski”. Akrobatyczno-żonglerski spektakl w zaskakującej scenografii, opanuje z rozmachem nie tylko płyty chodnikowe, ale i niebo nad placem Litewskim.

Show akrobatyczne, tym razem w kobiecym wydaniu zaprezentuje francuski tercet aerialowy z grupy Cie Mesdemoiselles. Artystki wystąpią na kilkumetrowej konstrukcji rozstawionej na terenie zielonych Błoni pod Zamkiem. Wśród sterty pstrych ciuchów na scenie pomiędzy kobietami rozegra się dialog, kreujący postać kobiety samej w sobie, tak fikcyjnej, jak i realnej.

W otwartym programie festiwalu znajdują się również dwa ciekawe duety damsko-męskie o zgoła odmiennych korzeniach. Ognista argentyńska para Cie Rampante “Rococó”, która z humorem łączy cały wachlarz technik cyrkowych – od akrobatyki, przez manipulacje przedmiotami do balansu na kole cyra oddając tym samym podziw dla tysiąca wcieleń artysty cyrkowego.

Na drugim biegunie zaprezentuje się słowacka propozycja Street Theatre ze spektaklem Balaton 1982. To interaktywna komedia uliczna, która za pomocą pantomimy i klaunady przeniesie widzów w sentymentalną wakacyjną podróż do czasów socjalizmu. Artyści, przemierzając ulice Lublina leciwym rowerem wodnym, ukaże absurdy i śmieszność słusznie minionej epoki.

Solowo zaprezentuje się włoski artysta uliczny – Andy Spigola. Jest to niespokojny playboy, miłośnik magii, tańca i dużych wysokości. Jego wyczyny graniczące między głupotą a odwagą zabiorą widzów do świata absurdu, w którym istnieje tylko jedno hasło: „BOATO!”.

W tym roku nie zabraknie śmiałków na taśmach. Slacklinerów będzie można podziwiać na Starym Mieście i przy Centrum Spotkania Kultur. Coś, co na pewno jeszcze zaskoczy widzów to międzynarodowe grono buskerów, którzy zgłosili się do konkursu buskerskiego. W ubiegłym roku organizatorzy zapraszali do konkursu tylko polskich artystów, w tym roku poszerzyli formułę, odcinając się zupełnie od pojęcia granic.

Jak zwykle Lublin będzie stacją finałową, zwieńczającą podróż projektu Śladami Singera Bramy Grodzkiej Teatru NN. „Powrót Sztukmistrza” otworzy program festiwalowy w czwartek (28.07), natomiast w niedzielę (31.07) wystąpią rodzimi lubelscy artyści z Fundacji Sztukmistrze, prezentując spektakl “Tribute”.

W programie dodatkowo akcenty muzyczne, strefa foodtruck, spotkania Aerialove na Błoniach pod Zamkiem Lubelskim oraz stworzony z potrzeby dawania radości Bar żongler, który na te kilka dni znów zawita w Lublinie i będzie cieszyć uczestników festiwalu barową ekwilibrystyką.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.