Budowa szpitala tymczasowego w Lublinie przekroczyła 41 mln zł. Kiedy otwarcie?

Szpital tymczasowy w Targach Lublin | fot. Katarzyna Link / LUW
Szpital tymczasowy w Targach Lublin | fot. Katarzyna Link / LUW

Szpital tymczasowy w Targach Lublin będzie filią Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie. Jego budowa pochłonęła już ponad 41 milionów złotych.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej wojewoda lubelski, Lech Sprawka, poinformował o postępie prac na budowie szpitala tymczasowego w Targach Lublin. Główne prace związane z budową szpitala się zakończyły. Obecnie trwa usuwanie ostatnich usterek czy niedopatrzeń, które wykryto podczas odbiorów technicznych.

Prace budowlane w Targach Lublin rozpoczęły się na początku listopada. Prezes Robert Głowacki nie ukrywa, że budowa szpitala tymczasowego była dla spółki dużym wyzwaniem. W halach wystawienniczych wydzielone zostały boksy, zbudowano śluzy, sanitariaty i sale chorych. Doprowadzono też instalacje elektryczne i tlenowe.

Przypomnijmy, że otwarcie szpitala tymczasowego w Lublinie zaplanowano na 6 grudnia, a pierwsi pacjenci mieli być przyjęci 9-10 grudnia. Tego terminu nie udało się dotrzymać. Na przesunięcie terminu otwarcia obiektu wpłynęły też m.in. opóźnienia w dostawie dodatkowego sprzętu oraz przedłużające się szkolenia personelu medycznego.

Ostateczna data otwarcia szpitala w Targach Lublin została wyznaczona na 19 grudnia. Placówka będzie uruchamiana modułowo, czyli etapami, w zależności od rozwoju sytuacji epidemicznej. Na początek udostępnionych ma być 66 łóżek, w tym 10 respiratorowych. Docelowo szpital będzie mógł przyjąć 480 pacjentów.

Wojewoda lubelski poinformował także o kosztach budowy szpitala tymczasowego w Targach Lublin. Kwota nie jest mała, bo wyniosła łącznie ponad 41 mln złotych. – „Adaptacja budynku kosztowała ok. 17 mln zł, zakupy sprzętu przez wojewodę – ok. 13 mln zł i wartość sprzętu przekazanego przez Agencję Rezerw Materiałowych to ok. 11–12 mln zł” – poinformował Lech Sprawka.

Dla porównania adaptacja Targów Kielce do funkcji szpitala tymczasowego, w których ma znaleźć się 300 łóżek, w tym około 50 miejsc respiratorowych, kosztowała prawie 10 mln złotych.

Szpital tymczasowy w Targach Lublin | fot. Katarzyna Link / LUW
Szpital tymczasowy w Targach Lublin | fot. Katarzyna Link / LUW
Szpital tymczasowy w Targach Lublin | fot. Katarzyna Link / LUW

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. 41 milionów ja pier.ole na co mam nadzieję że faktury będą do wglądu Zlodzieje