Budowa mostu w ciągu ul. Żeglarskiej. Tak wygląda postęp prac na 1,5 miesiąca przed zakończeniem prac

Patrząc na postęp prac, nie wygląda na to, by most na ul. Żeglarskiej był gotów do końca listopada
Patrząc na postęp prac, nie wygląda na to, by most na ul. Żeglarskiej był gotów do końca listopada | fot. Dominik Wąsik

Patrząc na postęp prac, nie wygląda na to, by most w ciągu ul. Żeglarskiej był gotów do końca listopada. Miasto zapewnia, że na ten moment termin zakończenia inwestycji pozostaje aktualny. Postanowiliśmy sprawdzić, jak idą prace.

Wykonawca budowy mostu na ul. Żeglarskiej może się nie wyrobić w terminie

Lubelski magistrat deklaruje, że most w ciągu ul. Żeglarskiej zostanie ukończony do końca listopada tego roku. Trudno jest wierzyć w ten optymistyczny scenariusz, kiedy widzi się aktualny postęp prac. Wykonawca cały czas pracuje nad fundamentami mostu, nie rozpoczęto jeszcze prac związanych z montażem stalowej konstrukcji mostu, która jest obecnie spawana na terenie budowy.

Widoczny postęp prac komentują również sami mieszkańcy, którzy nie wierzą w zapewnienia urzędników, że uda się dotrzymać wyznaczonego terminu.

„Obserwuję postępy i bardzo mnie martwi stan prac. Staram się być wyrozumiały, ale to wszystko odbywa się bardzo wolno. Może jestem laikiem, jednak to jest chyba niemożliwa rzecz, żeby ten remont miał zakończyć w tym roku, patrząc na postęp prac” – ocenia mieszkaniec z okolic ul. Nałkowskich.

Jak wygląda postęp prac?

„Obecnie realizowane są roboty na obiekcie mostowym, czyli betonowanie ścianek zaplecznych.
Dostarczono na budowę poprzecznice i podłużnice stalowe, które są zespalane. W najbliższych dniach dostarczone zostaną ściągi i całość będzie zespalana. Na budowę dostarczono również deski gzymsowe i całość stali zbrojeniowej na płytę mostu” – mówi Justyna Góźdź z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

W jaki sposób konstrukcja stalowa mostu trafi na swoje docelowe miejsce?

„Montaż konstrukcji będzie prowadzony metodą nasuwu podłużnego. Podpory tymczasowe są zakończone i zamontowano łożyska ślizgowe. Na wytwórni konstrukcji stalowych kończone jest spawanie ściągów i rozpoczyna się spawanie pylonów. Pod koniec października będzie dostawa cięgien do podwieszenia obiektu” – tłumaczy Justyna Góźdź.

Wykonawca prac usunął też kolizje energetyczne. W 80 proc. zakończono także budowę oświetlenia drogowego. Gotowa jest też kanalizacja deszczowa wraz z separatorem, poza odwodnieniem obiektu. Roboty drogowe prowadzone są również na odcinku od ul. Bryńskiego do mostu – krawężniki, chodniki, ścieżka rowerowa, zatoka.

„Zaawansowanie prac wynosi około 44 proc. Na ten moment termin zakończenia inwestycji pozostaje aktualny. Na koniec września budowa pochłonęła około 16 mln złotych” – informuje Góźdź.

Postęp prac na budowie mostu na ul. Żeglarskiej - stan na 6 października
Postęp prac na budowie mostu na ul. Żeglarskiej – stan na 6 października | fot. Dominik Wąsik
Postęp prac na budowie mostu na ul. Żeglarskiej - stan na 6 października
Postęp prac na budowie mostu na ul. Żeglarskiej – stan na 6 października | fot. Dominik Wąsik
Postęp prac na budowie mostu na ul. Żeglarskiej - stan na 6 października
Postęp prac na budowie mostu na ul. Żeglarskiej – stan na 6 października | fot. Dominik Wąsik

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Żeby wyrobili się do czerwca będzie dobrze. Zaraz zacznie się tłumaczenie że deszcze,że śnieg,że mróz ,że brak materiałów… Standard

  2. Zdążyć pewnie zdążą ale tylko postawić most. Wszędzie piszą że maja zakończyć prace z mostem, a nie oddać do uzytkowania przejazd. PRace odbiorowe, dojazd etc. poczeka do wiosny