Brytyjska odmiana koronawirusa dotarła do Polski. Jak niebezpieczna jest mutacja?

Żołnierze WOT pobierają wymazy na obecność koronawirusa | fot. WOT
Żołnierze WOT pobierają wymazy na obecność koronawirusa | fot. WOT

Mutacja koronawirusa o nazwie B.1.1.7 nadal szybko rozprzestrzenia się w Wielkiej Brytanii. Wirus został już wykryty w Polsce. Zakażony pochodzi z województwa małopolskiego.

Brytyjska odmiana koronawirusa dotarła do Polski

Brytyjską odmianę koronawirusa wykryto w jednej ze 100 próbek przekazanych do badania przez spółkę Diagnostyka. Próbki pochodziły z całego kraju. Próbka, która zawiera materiał genetyczny brytyjskiej odmiany koronawirusa, należy do pacjenta z Małopolski.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia przekazał, że obecność tzw. brytyjskiej mutacji wirusa w Polsce została zgłoszona do międzynarodowego systemu raportowania sekwencji wirusa (GISAID).

„W przyszłym tygodniu rusza ogólnopolskie badanie pod kierunkiem prof. Krzysztofa Pyrcia, które określi skalę obecności brytyjskiej mutacji w Polsce oraz możliwe konsekwencje zdrowotne” – dodał Wojciech Andrusiewicz, rzecznik MZ.

Zgodnie z wcześniejszą wiedzą wariant brytyjski nie jest bardziej śmiertelny niż oryginalny patogen Covid-19. Jednak według władz w Wielkiej Brytanii nowy wariant jest nawet o 70 procent bardziej zaraźliwy, co może znacznie utrudnić walkę z pandemią.

Mutacje wirusa występują przez cały czas

Mutacja wirusa nie jest niczym niezwykłym: mutacje zachodzą w wirusach w sposób ciągły, losowy i nieużywany. Kiedy wirus mutuje, zmienia swoją informację genetyczną. Zmiany mogą wynikać z wybiórczych zmian, przez wymianę pojedynczych nukleotydów lub przez wymianę całych bloków lub fragmentów genomu.

Te różne warianty wyjaśniają również, dlaczego patogeny wywołują fale infekcji o różnym nasileniu na całym świecie i dlaczego infekcje mogą mieć bardzo różny przebieg u ludzi. Przeważa wariant, który będzie się lepiej rozmnażał, czyli infekował więcej ludzi. To jest dokładnie to zjawisko, które można zaobserwować w Wielkiej Brytanii.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.