Bon turystyczny na każde dziecko. 500 plus na wakacje. Od kiedy i gdzie można wykorzystać?

Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Bon turystyczny z podpisem prezydenta. Kto może liczyć na 500 plus na każde dziecko? Od kiedy będzie można korzystać z bonu turystycznego i gdzie będzie przyjmowany?

Ustawa o bonie turystycznym z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek ustawę o Polskim Bonie Turystycznym. Bon o wartości 500 zł na wakacje dla dziecka to pomysł rządu, który ma wesprzeć polską branżę turystyczną po szkodach spowodowanych przez epidemię koronawirusa. Te pieniądze mają być także wsparciem dla rodzin i umożliwić każdemu dziecku skorzystanie z wakacyjnego wypoczynku.

Kto może skorzystać z bonu turystycznego?

Bon turystyczny wyniesie jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18. roku życia. W przypadku dziecka niepełnosprawnego osoba uprawniona otrzyma dodatkowy bon również w wysokości 500 zł, czyli otrzyma bony o łącznej wartości 1000 zł. Bon jest wolny od podatku i nie wlicza się go do wysokości dochodu.

Bony będą przysługiwać niezależnie od poziomu dochodów, tak jak w przypadku Programu 500 Plus. Dopłatę do wakacji lub ferii zimowych otrzyma prawie 2,4 mln rodzin. 1,9 mln rodzin, czyli blisko 80 proc., ma dwoje lub więcej dzieci, więc otrzyma świadczenie w wysokości 1000 zł i więcej. W sumie z programu będzie mogło skorzystać ponad 6 mln dzieci.

Bon będzie można wykorzystać do opłacenia m.in.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym na terenie kraju. Za pomocą bonu będzie można dokonywać płatności wielokrotnie, aż do wyczerpania kwoty bonu; do 31 marca 2022 roku.

Gdzie zapłacę bonem turystycznym?

Bon nie będzie miał formy gotówkowej, środki nie będą wpłacane na konta rodziców. Bon będzie mieć postać dokumentu elektronicznego w formie unikalnego, 16-cyfrowego numeru. Po aktywacji bonu w systemie PUE ZUS, będzie on przekazany za pomocą wiadomości tekstowej na wskazany numer telefonu lub adres poczty elektronicznej.

Lista podmiotów, w których będzie można zapłacić za pomocą bonu turystycznego, będzie publikowana na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej. Na liście znajdą się podmioty, które uprzednio zarejestrują się w systemie teleinformatycznym PUE ZUS.

W jaki sposób można składać wnioski o bon?

Nie trzeba składać dodatkowych wniosków o przyznanie bonu turystycznego. Trzeba go będzie jedynie aktywować. Bon będzie generowany w systemie PUE ZUS.

W celu aktywacji bonu konieczne będzie zalogowanie się przez osobę uprawnioną w systemie PUE ZUS (można to zrobić za pomocą profilu zaufanego czy kwalifikowanego podpisu elektronicznego) i potwierdzenie poprawności danych albo dokonanie aktualizacji danych dotyczących adresu poczty elektronicznej i numer telefonu. 

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Tak to zawsze robią szuje, wszystko wszystkim obiecuje,
    że będziemy w mig bogaci, a nie pyta kto zapłaci,