Bogdanka znów podnosi ceny węgla. Kopalnia zdradziła, ile zarobiła na węglu w tym roku

Bogdanka znów podnosi ceny węgla
Bogdanka znów podnosi ceny węgla | fot. Adobe Stock

Jeszcze droższy węgiel i problemy z jego nabyciem bezpośrednio w kopalni. Bogdanka zamierza po raz kolejny podnieść ceny węgla. Nowe stawki mają obowiązywać od poniedziałku, 24 października.

Podwyżka cen węgla Bogdanka

Kryzys energetyczny i zbliżająca się zima sprawiły, że popyt na węgiel w Polsce przekracza podaż surowca. Węgiel w tym roku podrożał już o kilkaset procent. Cena węgla się nie zatrzymuje. Ostatnia aktualizacja cen węgla od Bogdanki miała miejsce w drugiej połowie września: tona węgla typu orzech – 1730 zł, groszek – 1430 zł, miał IIA – 1400 zł.

Na stronie LW Bogdanka pojawił się nowy cennik węgla, który zacznie obowiązywać od poniedziałku, 24 października. Cena orzecha i groszku pozostaje na tym samym poziomie. Aktualizacji uległa cena miału IIA, który teraz będzie kosztować 1530 zł/tona (podwyżka o 130 zł/tona). Miał węglowy (IIA) to paliwo do kotłów grzewczych.

Bogdanka na razie nie planuje wznawiać zapisów na węgiel

Na początku października informowaliśmy, że Bogdanka nie wznowiła jeszcze zapisów na węgiel. Kopalnia opóźnienie tłumaczyła realizacją jeszcze wrześniowych zobowiązań wobec klientów, którzy zapisali się na węgiel we wrześniu. I wszystko na to wskazuje, że Bogdanka szybko nie wznowi zapisów na węgiel dla odbiorców indywidualnych (gospodarstw domowych).

„Bogdanka jest przede wszystkim producentem miałów dla energetyki zawodowej. Sprzedaż węgla odbiorcom indywidualnym stanowi w związku z tym niewielki procent naszej produkcji. W dalszym ciągu trwa realizacja odbiorów z zapisów wrześniowych zgodnie z terminami ustalanymi na bieżąco z klientami” – mówi Marcin Kujawiak z biura prasowego LW Bogdanka.

Kopalnia w dalszym ciągu boryka się z problemami geologicznymi, do których doszło pod koniec wakacji [Poważny problem w Bogdance. Ściana uwięziła wart wiele milionów sprzęt górniczy]. W wyniku tej sytuacji zdecydowano na aktualizację celu produkcyjnego do poziomu 8,3 mln ton węgla handlowego wobec wcześniej planowanych 9,2 mln ton.

Bogdanka zdradziła, ile zarobiła na węglu w tym roku

Według wstępnych danych zysk netto kopalni Bogdanka w okresie od stycznia do września 2022 r. wyniósł 310,3 mln zł. Na taki wynik złożyły się przychody ze sprzedaży w kwocie 2 mld 30,1 mln zł. Zysk operacyjny EBITDA w tym samym czasie wyniósł 676,4 mln zł. Zarówno produkcja, jak i sprzedaż węgla handlowego w omawianym okresie wyniosły 7,16 mln ton.

W porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku sprzedaż Bogdanki wzrosła o około 20 proc. Z kolei zysk netto skoczył o 80 proc.

Oficjalne i bardziej szczegółowe statystyki zostaną przedstawione w raporcie, którego publikację zaplanowano na 23 listopada 2022 r.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.