Bogdanka zaprezentowała swoją strategię do 2025 r. W planach m.in. nowa elektrownia

Lubelskie Węgiel Bogdanka
Lubelskie Węgiel Bogdanka

Spółka Lubelski Węgiel Bogdanka zaprezentowała swoją strategię rozwoju do 2025 roku. W planach m.in. podwojenie zasobów węgla czy budowa elektrowni.

 

Strategia lubelskiej kopalni zakłada podwojenie swoich zasobów z obecnych 227 mln ton do ok. 446 mln ton. Przy wydobyciu węgla na poziomie około 9 mln ton rocznie oznacza to przedłużenie żywotności kopalni do ok. 50 lat, gdzie obecnie jest to ok. 25 lat.

 

Do 2025 r. ma zainwestować 3,7 mld zł, czyli średnio około 400 mln zł rocznie. Te pieniądze mają być wydane głównie na drążenie nowych chodników oraz zakupy maszyn i urządzeń.

 

Głównymi odbiorcami węgla z Bogdanki mają być należąca do grupy Enea elektrownia w Kozienicach, gdzie powstaje nowy blok, oraz przejmowana przez Eneę elektrownia w Połańcu. Obie elektrownie są korzystnie położone w promieniu 150 km od Bogdanki, podobnie jak Zakłady Azotowe Puławy, który są dużym odbiorcą węgla.

 

W planach grupy Enea przewidziano budowę pierwszej w Europie elektrowni w technologii tzw. czystego węgla i to w bliskim sąsiedztwie kopalni Bogdanka.

 

– Planujemy także wspólnie z grupą Enea, zrealizować studium wykonalności budowy instalacji zgazowania węgla dla produkcji energii elektrycznej – informuje Krzysztof Szlaga, prezes LW Bogdanka.

 

Spółka ogłosiła także politykę dywidendową na najbliższe lata – zakłada ona wnioskowanie o przeznaczanie na wypłatę do 50% zysku netto.

 

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.