Bogdanka o trudnej sytuacji w kopalni. „Obecnie dopływ wody znajduje się pod kontrolą”

Kopalnia LW Bogdanka
Kopalnia LW Bogdanka | fot. LW Bogdanka

Górnikom udało się ustabilizować sytuację hydrologiczną w rejonie starej ściany na polu Nadrybie, co pozwoliło Bogdance wznowić wydobycie węgla na trzech ścianach. Władze kopalni zapewniają, że kulminacyjny punkt mają już dawno za sobą.

Woda zalewa Bogdankę

Przypomnijmy, że Bogdanka z nagłym napływem wody na polu wydobywczym Nadrybie zmagała się od poniedziałku (10.04). Służby nadzoru spółki stwierdziły zwiększony dopływ wód dołowych. Zjawisko to wystąpiło w pobliżu zrobów starej ściany 1/II/382. Wdarcie się wody miało być tak gwałtowne, że górnicy uciekali w popłochu.

W piątek (14.04) władze spółki twierdziły, że sytuacja hydrologiczna znajduje się pod kontrolą służb kopalni. W przesłanym komunikacie czytamy, iż „od początku Bogdanka prowadzi zarówno dokładny monitoring dopływu wody, jak i realizuje stałe spotkania zespołu technicznego, który analizuje na bieżąco sytuację hydrologiczną”.

O zaistniałym zdarzeniu został powiadomiony Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Lublinie. W przypadku ciągłego dopływu wody brano pod uwagę możliwość tymczasowego wstrzymania eksploatacji w tym rejonie, aż do bezpiecznego poziomu odpompowania wody.

Woda nadal wdziera się do Bogdanki, ale wydobycie ruszyło

W poniedziałek (17.04) spółka w przesłanym komunikacie poinformowała, że po ubiegłotygodniowych pracach związanych z odprowadzaniem wody z rejonu starej ściany na polu Nadrybie, spółka ustabilizowała sytuację hydrologiczną i od soboty (15.04) powróciła do pełnej eksploatacji trzema ścianami.

Kulminacyjny punkt mamy już dawno za sobą. Kluczowy w zarządzaniu sytuacją był dobrze przygotowany plan działań, sprawny sprzęt i przede wszystkim ambicja oraz determinacja załogi, która pracowała w ciężkich warunkach dołowych. Obecnie dopływ wody znajduje się pod kontrolą kopalni, a poziom pozostałej już wody opada z prędkością kilku centymetrów na godzinę – mówi Adam Partyka, wiceprezes zarządu ds. pracowniczych i społecznych.

Spółka obecnie prowadzi eksploatację węgla trzema ścianami zlokalizowanymi w polach Bogdanka, Nadrybie i Stefanów. Spółka jednocześnie potwierdza aktualny roczny plan wydobycia na poziomie 8,3 mln ton węgla handlowego.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.