Bobry buszują w Czechówce. Powalone drzewo, przyblokowane koryto rzeki

Powalone drzewo w Czechówce
Powalone drzewo w Czechówce | fot. Dominik Wąsik

Sporych rozmiarów drzewo zostało powalone przez bobry w okolicy boiska Lublinianki Junior. Drzewo przyblokowało koryto Czechówki, które z dnia na dzień jest uszczelnianie przez… bobry.

Bobry w Czechówce

Bobry zostały zauważone w rzece Czechówka na początku 2021 roku. W ostatnim czasie powaliły jedno z drzew na wysokości boiska klubu sportowego Lublinianka Junior. Powalone drzewo częściowo blokuje koryto rzeki, co pozwoliło bobrom rozpocząć budowę blokady rzeki – tamy. W tym samym miejscu możemy zaobserwować kolejne nadgryzione drzewa, które w najbliższych dniach z pewnością również wylądują w Czechówce.

Bóbr europejski wciąż podlega u nas ochronie, która przyzwala jedynie na częściową redukcję jego populacji, ale może się to odbywać wyłącznie na podstawie decyzji wydanych przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Skutkiem tego jest wzrost populacji tego gatunku. Tamy tworzone przez bobry z jednej strony mogą powodować straty poprzez tworzenie rozlewisk na polach, z drugiej być namiastką małej retencji – rezerwuarów wody przydatnych w czasie suszy.

Powalone drzewo w Czechówce
Powalone drzewo w Czechówce | fot. Dominik Wąsik

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.