Ważny temat? Prześlij newsa!

Blue Moon 2018. Sprawdź, kiedy będzie można zaobserwować Krwawy Księżyc

Spotted Lublin

Super Blue Blood Moon będzie można podziwiać już 31 stycznia. To zaćmienie Księżyca, które zostało tak nazwane ze względu na zbieg kilku okoliczności. To zjawisko będzie wyjątkowe, bo pierwsze od ponad 150 lat. Blue Moon, czyli Niebieski Księżyc, to określenie drugiej pełni Księżyca (superpełni) w ciągu miesiąca kalendarzowego. Niebieski Księżyc wcale nie jest niebieski, tylko taki […]

Blue Moon, czyli Niebieski Księżyc | fot. pixabay

Super Blue Blood Moon będzie można podziwiać już 31 stycznia. To zaćmienie Księżyca, które zostało tak nazwane ze względu na zbieg kilku okoliczności. To zjawisko będzie wyjątkowe, bo pierwsze od ponad 150 lat.

Blue Moon, czyli Niebieski Księżyc, to określenie drugiej pełni Księżyca (superpełni) w ciągu miesiąca kalendarzowego. Niebieski Księżyc wcale nie jest niebieski, tylko taki jak zawsze. Ma to jedynie podkreślić rzadkość tego zjawiska. Nazwa „Blue Moon” oznacza drugą pełnię w miesiącu.

Ponieważ pełnia księżyca występuje co 29,5 doby, to zjawisko „Blue Moon” możemy oglądać średnio raz na 2,5 roku. Ostatni raz wystąpiło 31 lipca 2015 roku.

Jednocześnie ze zjawiskiem Blue Moon, 31 stycznia dojdzie do całkowitego zaćmienia księżyca. Niezwykłą kombinację NASA określiła jako „Super Blue Blood Moon”, co można przetłumaczyć jako „superpełnia niebiesko-krwawego Księżyca”.

Czerwoną barwę Księżyc zawdzięcza załamywaniu się światła w atmosferze Ziemi. Taka „kumulacja” zdarza się pierwszy raz od 152 lat.

Super Blue Blood Moon 2018 – 31 stycznia

Superksiężyc pojawi się na niebie w środę, 31 stycznia. Zaćmienie ma trwać godzinę i 16 minut. Według obowiązującego w Polsce czasu zjawisko wyglądać ma następująco:

* godz. 11.51 – Początek zaćmienia półcieniowego
* godz. 12.48 – Początek zaćmienia częściowego
* godz. 13.52 – Początek zaćmienia całkowitego
* godz. 14.31 – Maksimum zaćmienia
* godz. 15.08 – Koniec zaćmienia całkowitego
* godz. 16.11 – Koniec zaćmienia częściowego
* godz. 17.08 – Koniec zaćmienia półcieniowego

Jak zobaczyć superksiężyc?

Każdy może zobaczyć to niezwykłe zjawisko na własne oczy, bez żadnego specjalnego sprzętu. Jednak mamy złą wiadomość. W Polsce nie zobaczymy całego etapu zjawiska, lecz tylko jego końcówkę.

Drugi Blue Moon w Polsce 2018

Drugi raz zjawisko Niebieskiego Księżyca będzie można obserwować na niebie, dwa miesiące później, a dokładnie 31 marca 2018 roku.

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Babababa
7 lat temu

Obj 6,12 przewidziane

Od 2016 roku piszemy o życiu mieszkańców Lublina. Jesteśmy zawsze z nimi: informujemy, interweniujemy, pomagamy. Każdego dnia dostarczamy czytelnikom informacje z naszego miasta i regionu. Wielokrotnie zdobyte przez nas newsy trafiły do ogólnopolskiej prasy, telewizji, radia i Internetu. Jesteśmy jednym z największych portali w Lublinie, który według wyników oglądalności Google Analytics, w marcu 2022 r. odwiedziło ponad 1,7 mln UU.

Pozostałe teksty autora

Najnowsze teksty

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check