Blisko 2000 żonglerów i akrobatów z całego świata odwiedzi Lublin. Miasto otwarte na sztukę cyrkową

EJC 2023
EJC w Lublinie |fot. EJC Lublin

Najbardziej prestiżowe wydarzenie środowiska żonglerów amatorów, artystów nowego cyrku i artystów ulicy – Europejskiej Konwencji Żonglerskiej (EJC) odbędzie się w Lublinie już po raz trzeci. Festiwal potrwa od 29 lipca do 6 sierpnia 2023 r. i stanie się częścią obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży.

Lublin pełny atrakcji cyrkowych – Wszyscy są zaproszeni

Konwencja nie jest wydarzeniem komercyjnym. Środowisko cyrkowe współtworzy ją razem. Prowadzą dla siebie zajęcia, występują, a nawet przejmują część obowiązków porządkowych, by w ten sposób wesprzeć ideę i organizację EJC. Pierwsza z takich konwencji odbyła się w 1978 roku i było na niej tylko 11 uczestników i uczestniczek. Dziś to olbrzymie spotkanie ludzi z całego świata i wielu sztuk cyrkowych, które dawno wykroczyło poza żonglerkę. 

Akrobata w Lublinie na EJC
EJC w Lublinie |fot. EJC Lublin Piotr Kuszyk

Do udziału w wydarzeniach otwartych zachęcani są wszyscy mieszkańcy i odwiedzający miasto turyści. Warto sprawdzać na stronie EJC 2023 (ejc2023.org), które wydarzenia mają charakter otwarty, a na które warto z wyprzedzeniem kupić bilet. 

– To dla Lublina ogromne wyróżnienie, że największe, międzynarodowe święto Nowego Cyrku gościmy już po raz trzeci w naszym mieście, które w tym roku nosi zaszczytny tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży. Poprzednie lubelskie edycje odbywające się w latach 2012 i 2017 zostały okrzyknięte przez międzynarodową społeczność Nowego Cyrku jednymi z najlepszych w historii festiwalu. Jestem więc przekonany, że bogaty, dziewięciodniowy program tegorocznej      45. Europejskiej  Konwencji  Żonglerskiej dostarczy nam wszystkim niezapomnianych emocji, a energia i żywiołowość młodych artystów i artystek utrwalą wizerunek Lublina, jako miasta tworzonego dla młodzieży i przez młodzież – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Cyrkowa parada i gala dla wszystkich, którzy kochają cyrk

Szczególnie ciekawe wydarzenia otwarte to kolorowa, cyrkowa parada, która przejdzie ulicami Lublina w sobotę, 5 sierpnia. Wezmą w niej udział wszyscy zgromadzeni na Konwencji, którzy przy tej okazji będą mogli pokazać jak barwne jest współczesne środowisko żonglerskie i to, które gromadzi idea nowego cyrku (znanego też jako cyrk współczesny). Bez zwierząt, za to z mnóstwem pomysłów.

Święto Sztuki cyrkowej Lublin 2023
EJC w Lublinie |fot. EJC Lublin Piotr Kuszyk

Cyrkowa parada i gala dla wszystkich, którzy kochają cyrk

Chcesz zobaczyć coś zupełnie wyjątkowego, czyli najwybitniejsze pokazy umiejętności żonglerskich i akrobatycznych? Powinnieneś zaopatrzyć się w bilety na galę, która w formie widowiska w Centrum Spotkania Kultur pokaże piękno współczesnej sztuki cyrkowej. Bilety w otwartej sprzedaży będą dostępne na stronie EJC już wkrótce (ejc2023.org).

Spektakl galowy grany będzie czterokrotnie. Dwa razy w piątek, a następnie dwukrotnie w sobotę. Takie spotkanie różnych światowych stylów nie zdarza się często i na pewno dostarczy mnóstwa emocji i zachwytu tym, którzy zdecydują się je zobaczyć. Na publiczności zasiądą obok siebie mieszkańcy, turyści i uczestnicy Konwencji.

Wielka Parada Cyrkowa przejdzie ulicami Lublina 5 sierpnia. Trasa parady

(Start: Park Ludowy – Al. Piłsudskiego – Al. Zygmuntowskie – Most Kultury – ul. Zamojska – Al. Wyszyńskiego – ul. Królewska – Deptak – Plac Litewski – Krakowskie Przedmieście – koniec: Plac Teatralny)

Konwencja to także świetna okazja dla osób, które chcą zacząć swoją przygodę z cyrkiem współczesnym. Festiwal otwiera swoje drzwi dla wszystkich, niezależnie od zainteresowań czy umiejętności. Dla osób spoza środowisk cyrkowych jest to doskonała okazja do zanurzenia się w świecie kreatywności, odkrywania nowych form sztuki i poznawania ludzi z wielu krajów. – mówią organizatorzy

Parada podczas EJC w Lublinie
EJC w Lublinie |fot. EJC Lublin Piotr Kuszyk

Gdzie szukać występów cyrkowych i akrobatycznych w Lublinie?

Park Ludowy i Ogród saski

Otwarte warsztaty i treningi, a także wieczorne pokazy ogniowe będą odbywały się na terenie parku Ludowego. Na bezpłatne spektakle organizatorzy zapraszają również do Muszli Koncertowej w Ogrodzie Saskim, a w sobotę. 

Icemania

Codzienne spektakle w ramach Open Stage i Special Stage prezentowane będą w hali Icemanii. Ponadto w CSK czekają nas wspaniałe monodramy. 

Dla mieszkańców Lublina przygotowaliśmy specjalny bilet lubelski. To bilet dzienny, umożliwiający mieszkańcom miasta dostęp do hal treningowych, specjalistycznych warsztatów, turniejów, spektakli i innych atrakcji. Przy odbiorze trzeba będzie przedstawić dowolny dokument potwierdzający ich zamieszkanie w Lublinie. Dzieci do 6-ego roku życia (muszą być pod opieką osoby dorosłej) wchodzą za darmo. Bilet obowiązuje od chwili zakupu do godziny 12:00 dnia następnego – mówi Joanna Reczek-Szwed.

EJC 2023 Lublin
EJC w Lublinie |fot. EJC Lublin Piotr Kuszyk
EJC Lublin pies z balonów
EJC w Lublinie |fot. EJC Lublin Piotr Kuszyk
Bicykl w Lublinie EJC
EJC w Lublinie |fot. EJC Lublin Piotr Kuszyk
Orkiestra EJC w Lublinie
EJC w Lublinie |fot. EJC Lublin Piotr Kuszyk
akrobaci w Lublinie
EJC w Lublinie |fot. EJC Lublin Piotr Kuszyk

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.