Od 12 lutego do 30 kwietnia 2024 r. na terenie województwa lubelskiego będzie przeprowadzana kwalifikacja wojskowa. W ramach tegorocznej kwalifikacji wezwania odbierze blisko 14 tys. młodych ludzi. Zobacz, na czym polega, kogo dotyczy i w jakich terminach jest kwalifikacja wojskowa.
Kwalifikacja wojskowa 2024 lubelskie
Kwalifikacja wojskowa przeprowadzana jest co roku. Jej celem jest wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby wojskowej. Nie należy jej mylić z poborem do armii ani obowiązkowymi ćwiczeniami rezerwistów. Przed powiatowe komisje lekarskie w 2024 roku ma się stawić w całej Polsce 230 tysięcy młodych osób.
Tegoroczna kwalifikacja wojskowa potrwa od 1 lutego do 30 kwietnia 2024 r. i obejmie głównie 19-letnich mężczyzn tak zwanego rocznika podstawowego, czyli osoby urodzone w roku 2005. Ze względu na trwające w tym czasie ferie zimowe, kwalifikacja wojskowa 2024 w województwie lubelskim została przesunięta i potrwa od 12 lutego do 30 kwietnia.
„Termin przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej Minister Obrony Narodowej rozporządzeniem z dnia 10 listopada 2023 r. określił na okres od 1 lutego do 30 kwietnia 2024 r., nie miej jednak, ze względu na trwające ferie ten proces rozpoczniemy nieco później dla województwa lubelskiego od 12 lutego” – mówi płk Jerzy Flis, szef Ośrodka Zamiejscowego w Lublinie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.
Kto musi się stawić na kwalifikację wojskową 2024 r.?
W ramach tegorocznej kwalifikacji wezwania odbierze 13 782 osoby z woj. lubelskiego. Największą grupę stanowi rocznik podstawowy, czyli 19-latkowie, mężczyźni urodzeni w 2005 roku. Dotyczy to 10 567 wzywanych mężczyzn. Są również roczniki starsze, to mężczyźni urodzeni w latach 2000-2004, którzy nie stawili się do kwalifikacji wojskowej i nie mają nadanej kategorii zdrowia. To grupa 2665 osób.
Kwalifikacji podlega również ok. 500 kobiet poza ochotniczkami. Są to kobiety, które w latach 1997-2005 ukończyły, bądź są na etapie końcowym specjalności przydatnych w wojsku. Dotyczy to przede wszystkim zawodów medycznych np. lekarzy, stomatologów, weterynarzy. Osoby, które ukończą 18 lat, mogą zgłosić chęć przystąpienia do kwalifikacji, mimo że taki obowiązek mają za rok.
Co zabrać ze sobą na kwalifikację wojskową?
- dowód osobisty lub paszport;
- dokumenty potwierdzające wykształcenie (zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki), posiadane kwalifikacje zawodowe lub uprawnienia (np. prawo jazdy);
- dokumentację medyczną.
Jak przebiega kwalifikacja wojskowa?
Badanie wzroku, rozmowa z psychologiem a do tego mierzenie i ważenie. Tak wygląda komisja lekarska i kwalifikacja wojskowa, po której wiadomo o zdolność do służby wojskowej. Kwalifikacja wojskowa obejmuje:
- badanie psychologiczne i lekarskie, otrzymanie kategorii zdolności do służby wojskowej;
- wstępne przeznaczenie do poszczególnych form służby wojskowej;
- przekazanie informacji o możliwości wstąpienia do wojska oraz promowanie służby wojskowej;
- wprowadzenie danych osobowych do ewidencji wojskowej;
- nadanie stopnia wojskowego – szeregowy i przeniesienie do pasywnej rezerwy.
Jakie są kategorie wojskowe i co oznaczają?
Celem kwalifikacji jest ocena stanu zdrowia, ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej i nadania odpowiedniej kategorii. A dzielą się one na:
- A – zdolny do czynnej służby wojskowej,
- B – czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej (do 24 miesięcy),
- D – niezdolny do służby wojskowej, w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej,
- E – trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
Co grozi za niestawienie się do kwalifikacji wojskowej?
Stawienie się na komisji jest obowiązkowe. Jeżeli osoba otrzyma wezwanie, a nie będzie mogła się stawić, musi to uzasadnić. Jeżeli nie może stawić się w wyznaczonym terminie, powinna o tym wcześniej poinformować, organ może wyznaczyć wtedy inny termin.
W przypadku niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny, na osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej nakłada się grzywnę w celu przymuszenia albo zarządza przymusowe doprowadzenie przez policję do kwalifikacji wojskowej.
Dodaj swój komentarz