Błąd ortograficzny na nowym Pomniku Nieznanego Żołnierza

Pomnik Nieznanego Żołnierza na pl. Litewskim | fot. Dominik Wąsik

Nowy Pomnik Nieznanego Żołnierza, który miał stanąć na pl. Litewskim do poprawki. Wszystko przez błąd znajdujący się w napisie na pomniku.

O całej sprawie poinformował jeden z dziennikarzy Dziennika Wschodniego. Na nowym pomniku Nieznanego Żołnierza, który miał zostać zainstalowany na placu Litewskim wykuto następujący napis: „PRZECHODNIU UCHYL CZOŁA KU CZCI BOCHATERA POLEGŁEGO ZA POLSKĘ”.

Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie jeden szczegół. Efekt popsuł błąd ortograficzny. Chodzi o słowo „Bohatera”, które napisano przez „ch”, a nie samo „h”. Jeden z pracowników zauważył błąd i zakrył to miejsce czarną folią.

– Był to zwyczajny błąd ludzki. Pomnik został już zabrany i jest w trakcie poprawki. W czwartek rano zostanie zamontowany w przygotowanym na niego miejscu – wyjaśnia w rozmowie z nami Piotr Lesiński, współwłaściciel firmy kamieniarskiej.

Stary monument został zdemontowany i ma trafić na cmentarz przy ul. Białej w Lublinie. Koszt całej inwestycji wyniesie prawie 220 tysięcy złotych.6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
 1. PRZECHODNIU UCHYL CZOŁA KU CZCI BOCHATERA POLEGŁEGO ZA POLSK

  wg. Słownika PWN
  uchylić — uchylać
  1. «otworzyć coś częściowo»
  2. «trochę odsunąć, aby coś odsłonić»
  3. «uniknąć ciosu, pochylając lub unosząc jakąś część ciała»
  4. «o uchwałach, wyrokach, postanowieniach itp: unieważnić»

  Czoła nie da się uchylić, jak widać powyżej. Można uchylić kapelusza przed twórcą takiego potworka lingwistycznego, ale nie z szacunkiem.
  Teraz cała Polska będzie się śmiać z Lublina.

 2. Zwyczajny błąd ludzki jest wtedy, gdy piszemy ręcznie, w pośpiechu. Pisownię i styl napisu na pomniku wypadałoby porządnie sprawdzić przed jego wykonaniem.

 3. Przechodniu popukaj się w czoło bo masz takich urzędników. Zamienili stary pomnik na nowy z błedem bo k..a lepszy

 4. Czoło się chyli, uchyla to się kapelusza. Przecinek też by się przydał 😉 „Przechodniu, pochyl czoło…”