Bilety PKP podwyżka od 11 stycznia 2023. Drożej w IC, TLK, EIP i EIC

Lokomotywy PKP Intercity
Lokomotywy PKP Intercity | fot. Dominik Wąsik

Od 11 stycznia 2023 r. zaczną obowiązywać wyższe ceny biletów na przejazdy pociągami PKP Intercity. Przewoźnik poinformował o aktualizacji cen biletów przez rosnące koszty działalności, wynikające przede wszystkim z wyższych cen energii elektrycznej.

Duża podwyżka cen biletów PKP Intercity

PKP Intercity podkreśliło, że jednym z najistotniejszych czynników wpływających na wzrost całkowitych kosztów świadczenia usług przez PKP Intercity w 2023 roku jest znacząca zmiana cen energii elektrycznej, która stanowi największy koszt krajowego przewoźnika. Spółka przekazała, że porównaniu do stycznia 2022 roku cena energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii wzrosła aż o ponad 62 proc.

„Przełoży się to bezpośrednio na znaczący wzrost prognozowanych na 2023 roku opłat za energię czynną, będącą częścią opłat za energię elektryczną trakcyjną, a co jest tego konsekwencją – na wzrost kosztów usług świadczonych przez PKP Intercity” – czytamy w komunikacie spółki.

PKP Intercity zwraca uwagę, że najnowsze prognozy spółki wskazują na potencjalny wzrost kosztów operacyjnych w przeliczeniu na pasażera, w roku 2023 względem roku 2022, który może przekroczyć 40 proc. Według przewoźnika zmiana cen biletów nie zrekompensuje więc skutków znaczącego wzrostu kosztów prowadzenia działalności przez PKP Intercity, a jedynie częściowo je złagodzi.

Zgodnie z zapowiedziami przewoźnika ceny biletów jednorazowych w poszczególnych kategoriach pociągów od 11 stycznia wzrosną średnio: o 17,8 proc. dla przewozów Express InterCity Premium (EIP); o 17,4 proc. w pociągach Express InterCity (EIC); o 11,8 proc. w pociągach Twoje Linie Kolejowe (TLK) i InterCity (IC). Średnio o 10 proc. wzrosną również ceny biletów odcinkowych. Podane przez przewoźnika procenty dotyczą tzw. ceny bazowej, a więc najwyższej z możliwych.

PKP Intercity wydłuża okres obowiązywania oferty Multiprzejazd i Multiprzejazd Max o kilka godzin, tj. do godz. 24:00 w czwartek. Do tej pory obowiązywała od północy we wtorek do godz. 15:00 w czwartek. Niezmiennie będzie umożliwiać dowolną liczbę przejazdów pociągami PKP Intercity w okresie ważności. Cena obu ofert pozostaje bez zmian.

Natomiast po raz pierwszy od 2016 r. zmieniają się ceny Kart Intercity, uprawniających do nielimitowanych podróży pociągami PKP Intercity w dowolnych relacjach.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.