Najnowsze ogłoszenia (spoty)
„Biblioteka na Poziomie” w dzielnicy Szerokie ma szansę zostać najlepszym wnętrzem w Polsce 2018 roku. Żeby tak się stało, potrzeba jest wielu głosów, by pokonać konkurencję.
To już jedenasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. W tegorocznym konkursie o głosy walczy ponad 100 kandydatów podzielonych na trzy główne kategorie: architektura, wnętrza i krajobraz. Jednym z kandydatów jest „Biblioteka na Poziomie”, która mieści się w dzielnicy Szerokie w Lublinie.
„Przestronne otwarte wnętrze lokalu wypełnione jest światłem i powietrzem, co sprzyja zarówno skupieniu na stanowisku pracy, jak i chwilom odpoczynku z książką na wygodnych, miękkich pufach” – czytamy w opisie „Biblioteki na Poziomie” na stronie plebiscytu.
Za projekt „Biblioteki na Poziomie” odpowiada lubelska pracownia architektoniczna GK-Atelier.
„Dowiedziałem się, że Biblioteka na Poziomie w Lublinie, zaprojektowana przez nasze biuro została nominowana w plebiscycie Polskie Wnętrze 2018 w kategorii „wnętrze publiczne”. Nie ukrywam, że ta nominacja bardzo mnie ucieszyła, jednak kiedy zobaczyłem liczbę głosów oddanych na bibliotekę mój entuzjazm troszkę osłabł” – mówi Grzegorz Kłoda z pracownic GK-Atelier.
Głosy można oddawać codziennie na stronie www.sztuka-wnetrza.pl – tam znajduje się informacja o plebiscycie w czerwonej ramce, następnie trzeba kliknąć „wnętrza publiczne” i Biblioteka na Poziomie. Oddawanie głosu nie wymaga rejestracji czy podawania jakichkolwiek danych. Głosowanie trwa do końca lutego.
„Biblioteka na Poziomie” – opis konkursowy
„Przestronna, jednokondygnacyjna przestrzeń lokalu o wysokich, skośnych stropach została w pełni wykorzystana poprzez zastosowanie dwóch antresoli. Dzięki temu zwiększona została przestrzeń użytkowa, a tym samym powstało praktyczne strefowanie obiektu. W części parteru znajduje się cała część właściwa biblioteki wraz ze stanowiskiem bibliotekarskim, przestrzenią dla rodziców z dziećmi oraz toaletami. Na antresolach zlokalizowane zostały natomiast stanowiska komputerowe oraz strefa relaksu.
Jasne, przestronne wnętrze biblioteki
Podstawowym założeniem projektantów było stworzenie otwartej i jasnej przestrzeni. Sprzyjają temu białe ściany, jasne płyty na posadzce oraz wykończenia w postaci jasnego drewna. Oprócz tego architekci zastosowali przeszklenia w postaci balustrad antresoli czy poręczy schodów, a także ażurową konstrukcję z metalu i drewna. Wszystko to sprawia, że przestrzeń biblioteki wydaje się pełna powietrza i światła.
Jasna baza projektu stanowi dobrą podstawę do wprowadzenia intensywnych kolorów. Wykorzystane one zostały jednak z umiarem i miejscowo. Przykładem może być wykładzina oraz miękkie siedziska w strefie dla rodziców z dziećmi. Ważnym elementem kompozycji jest zastosowana dekoracja ścienna w postaci chrobotka, a także elementy ze sztucznej zieleni, będące wykończeniem regałów czy ścian. W ten sposób wnętrze nabrało życia, a także koloru.
Proste, nowoczesne wyposażenie wnętrza
Aby pogłębić wrażenie przestrzenności wnętrza, wykorzystane zostały elementy wyposażenia o prostych, zgeometryzowanych bryłach. Nowoczesne regały na książki tworzą wrażenie siatki, która wprowadza porządek, a jednocześnie urozmaica aranżację. Także znajdujące się na antresoli stanowiska komputerowe charakteryzują proste formy i czarno-biała kolorystyka.
Przeplatające się drewniane i metalowe ażurowe elementy konstrukcyjne dają przyjemny, nowoczesny design. Nie wywołują jednak poczucia chłodu – wręcz przeciwnie, wypełniają wnętrze, przez co wysoka przestrzeń nie sprawia wrażenia pustej i przytłaczającej.”
Ważny temat? Prześlij newsa!
Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.
Bądź na bieżąco z Lublinem!
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!
Dodaj opinię