Biały puch z drzew topoli – co to jest? Unoszący się w powietrzu puch niesie się wszędzie!

Unoszący się w powietrzu biały buch z drzewa topoli
Unoszący się w powietrzu biały buch z drzewa topoli | fot. Dominik Wąsik

W ostatnich dniach mieszkańcy miast, jak i wsi mogą obserwować unoszący się w powietrzu biały puch. Wszędobylski biały puch wlatuje nawet do mieszkań przez uchylone okna. Czym jest biały puch z drzew topoli i czy jest szkodliwy dla zdrowia?

Biały puch z drzew w powietrzu

Wczesną wiosną pojawiają się kwiaty topoli. Na każdym drzewie występują kwiaty tylko jednej płci. Odpowiedniki męski wydziela drobny pyłek, który unoszony jest przez wiatr i może być przenoszony na ogromne odległości. Zapyla on kwiatostany żeńskie, które zamieniają się w zielone torebki.

W maju te zielone kwiaty zaczynają dojrzewać i pękać. Wyłaniają się z nich nasiona, otoczone delikatnym białym puchem, przypominającym watę kosmetyczną. Puch nasienny topoli unosi się w powietrzu, roznoszony przez wiatr.

Nasiona żeńskie topoli na drzewie
Nasiona żeńskie topoli na drzewie | fot. Dominik Wąsik

Biały puch z drzew widać nie tylko w powietrzu, ale i na parkingach, chodnikach, ogrodach, czy w parkach. Co gorsza, pod wpływem wiatru może wlatywać także do naszych mieszkań przez uchylone okna czy otwarte drzwi.

Biały puch nasion topoli na ziemi
Biały puch nasion topoli na ziemi | fot. Dominik Wąsik

Biały puch z drzew topoli nie jest przyczyną alergii. Może jednak nią być pyłek osobników męskich, który jest niewidoczny dla gołego okna i łatwo dostaje się do dróg oddechowych, powodując dokuczliwy katar, a czasami także napady duszności u osób, które są alergikami.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.