Bezpieczniej w polskich górach. GOPR otrzymało blisko 20 mln zł na inwestycje w sprzęt i kadrę w celu zapewnienia gotowości ratowniczej

Akcja ratunkowa GOPR
GOPR w akcji ratunkowej | fot. GOPR

W dniu 19 stycznia 2024 r., Wiesław Leśniakiewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA), podpisał umowę z Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym na „Zapewnienie gotowości ratowniczej na obszarze Polski Południowej oraz wykonanie działań z zakresu ratownictwa górskiego”. Umowa opiewa na kwotę 19 950 000 zł.

Nowy sprzęt i większa gotowość ratownicza

Finanse z przyznanej dotacji będą wykorzystane między innymi na utrzymanie gotowości ratowniczej i przeprowadzanie akcji ratunkowych, organizowanie szkoleń dla ratowników górskich oraz psów ratowniczych, w tym także psów specjalizujących się w poszukiwaniu osób pod lawinami.

GOPR Ratownictwo Górskie
GOPR w akcji na rzece | fot. GOPR

Nowy sprzęt termowizyjny w GOPR

Dzięki podpisanej umowie GOPR będzie dysponował również specjalistycznym sprzętem operacyjno-poszukiwawczym. Zakupione zostaną bowiem drony wyposażone w kamery termowizyjne, a także urządzenia łączności radiowej. 

Profesjonalny ekwipunek ratowniczy

Finansowanie obejmie także przygotowanie i udostępnienie komunikatów dotyczących zagrożeń lawinowych oraz nabycie niezbędnego podstawowego wyposażenia ratowniczego.

Z przyznanych przez MSWiA środków GOPR zakupi nowoczesny sprzęt medyczny, taki jak: platformy do kompresji klatki piersiowej, kardiomonitory, respiratory transportowe oraz urządzenia do analizy tzw. parametrów krytycznych.

Akcja ratownicza zimą GOPR
GOPR Akcja ratownicza w śnieżycę | fot. GOPR

GOPR w służbie obywatelom – podsumowanie działalności

Ratownicy zawodowi – 135 osób

Ratownicy ochotnicy – 636 osób

Przeprowadzone akcje ratownicze – 2550

Akcje ratownicze z udziałem śmigłowca – 63

Akcje ratownicze z udziałem psów ratowniczych – 34

GOPR ma już 70 lat. Dziękujemy za wsparcie i gotowość nieść pomoc

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.