Będzie więcej naturalnych łąk kwietnych w Lublinie. By owadom żyło się lepiej

IMG 20190731 082725
Projekt "Lublin nad łąką przysiadł" realizowany w ramach III edycji Zielonego Budżetu | fot. Dominik Wąsik

Naturalne łąki kwietne mają zastąpić przystrzyżone trawniki. Ale nie estetyka jest główną przyczyną zmian, tylko fakt, że łąki pochłaniają więcej zanieczyszczeń niż trawniki oraz są domem dla wielu owadów.

Cieszę się, że łąki kwietne, zarówno te zasiewane, jak i te naturalne, spotkały się z zachwytem dużej części mieszkańców naszego miasta. Miejsce dla łąk kwietnych znajdzie się nie tylko na wsi, ale również na terenach miejskich. Liczymy na to, że zebrane doświadczenie pozwoli nam zapoczątkować program „LUBłąki”, którego założeniem będzie stworzenie jak największej ilości naturalnych łąk w przestrzeni miasta” – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

W ramach projektu „Lublin nad łąką przysiadł” realizowanego w ramach III edycji Zielonego Budżetu powstanie m.in. 6 naturalnych łąk w nowych lokalizacjach: przy al. Kompozytorów Polskich, na polanie przy al. Solidarności/ul.Prusa, przy ul. Doświadczalnej, w pasie zieleni przy Dworku Graffa, przy ul. Romantycznej i przy ul. Lwowskiej (między rondami).

Ograniczone koszenie trawników pozwala nam obserwować rodzaj, ilość, zagęszczenie oraz czas kwitnienia roślin, które się na nich pojawiają. Dzięki temu będziemy mogli wstępnie wytypować tereny zieleni, które już od początku przyszłego sezonu wegetacyjnego traktowane będą w sposób specjalny, jako samowystarczalne trawniki ekstensywne” – mówi Hanna Pawlikowska, Miejski Architekt Zieleni.

Miasto oznaczy naturalne łąki specjalnymi tablicami z informacją „tu kosimy rzadziej”. W takich miejscach będą przeprowadzane niezbędne zabiegi m.in. obkaszanie części brzegowych tak, aby rozrastające się rośliny nie powodowały utrudnień widoczności, nie zawężały skrajni jezdni, chodników czy ścieżek rowerowych.

IMG 20190731 082747
W miejscach kwietnych łąk można znaleźć tabliczki „tu kosimy rzadziej” | fot. Dominik Wąsik

Łąki kwietne i naturalne trawniki kwitnące nie wymagają regularnego i częstego koszenia, sprzyjają oczyszczaniu powietrza poprzez zatrzymywanie pyłów i zanieczyszczeń, dobrze zatrzymują wodę w glebie, co jednocześnie wpływa na zmniejszone przesuszanie terenu, a jako powierzchnie biologicznie czynne, bogatsze niż trawniki, korzystnie wpływają na obniżenie temperatury otoczenia.

Ciekawostka: Łąki kwietne są źródłem pożywienia oraz schronieniem dla wielu gatunków owadów – trzmieli, pszczół czy motyli, ale również ptaków, płazów, a nawet niewielkich ssaków.

W tym roku łąki zasiane są łącznie na obszarze około 1 ha i kwitną w następujących lokalizacjach: ul. Głęboka – od skrzyżowania z al. Kraśnicką do ul. Wileńskiej, ul. Nałęczowska – przy skrzyżowaniu z al. Kraśnicką, al. Unii Lubelskiej, wąwóz Rury, Zalew Zemborzycki, rondo im. Mokrskiego.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. A węglin poludniowy??? Okolice gesiej koralowej jantarowej onyksowej???? Oczywiście pominięte…