Będzie nowe województwo? PiS chce utworzyć województwo warszawskie

warszawa z lotu ptaka
Warszawa | fot. pixabay

Prawdopodobnie w lipcu do Sejmu ma trafić projekt ustawy dotyczący utworzenia nowego województwa, które ma powstać z części obecnego województwa mazowieckiego.

Polska administracyjnie podzielona jest na 16 województw, jednak już wkrótce może ich być więcej. Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział podział obecnego województwa mazowieckiego na dwa: województwo obejmujące Warszawę i okoliczne powiaty (województwo warszawskie) oraz na województwo mazowieckie.

Województwo warszawskie

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, projekt utworzenia województwa warszawskiego jest niemal gotowy i do końca lipca trafi do Sejmu. Być może posłowie zajmą się nim w sierpniu, później ustawa najpewniej trafi na 30 dni do Senatu. PiS chce by nowe województwo zostało utworzone do listopada, by w listopadowych wyborach samorządowych wybrać nowe władze.

„Wyrywanie Warszawy z Mazowsza jest wyrywaniem serca historycznego tego regionu. Najważniejszą konsekwencją dla takiego podziału jest zbudowanie dwóch ułomnych województw. Jednego, które będzie pozbawione możliwości utrzymania swojej infrastruktury. Drugie – centralne województwo – będzie dociążone dodatkowymi opłatami z tzw. janosikowego. Oburzające i skandaliczne jest również to, że po raz kolejny dzieje się to bez uwzględnienia głosu mieszkańców” – komentuje Michał Olszewski, wiceprezydent stolicy.

Według danych Urzędu Miasta st. Warszawy, obecnie aż 87 proc. dochodów Mazowsza z CIT generuje stolica (79 proc.) i podwarszawskie powiaty (8,7 proc.). To tu znajduje się ponad 53 proc. firm – krajowych i zagranicznych, 22 proc. zlokalizowanych jest w powiatach sąsiadujących z Warszawą. Metropolia warszawska wytwarza dochody, dzięki którym możliwe jest utrzymanie instytucji kultury, szpitali, dróg czy połączeń kolejowych.

„Podział administracyjny i wprowadzenie dwóch nowych odrębnych jednostek samorządu terytorialnego doprowadzi do wstrzymania dyskusji na temat podziału unijnych pieniędzy, która jest już w ostatnim etapie. To może doprowadzić do bardzo dużych opóźnień lub do tego, że te warunki, które obecnie mamy, będą gorsze, ponieważ w Unii nikt na nas nie będzie czekał” – mówi Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej i prezes zarządu Unii Miasteczek Polskich.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.