Będzie łatwiej stracić prawo jazdy! Premier zapowiada zmiany w przepisach ruchu drogowego

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Policja

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zmiany w przepisach ruchu drogowego. Prawo jazdy stracisz, gdy przekroczysz prędkość o 50 km/h w terenie zabudowanym. Dalsza część artykułu poniżej.

W niedzielę premier Mateusz Morawiecki powiedział na konferencji prasowej na błoniach PGE Narodowego w Warszawie, że pod względem bezpieczeństwa na drogach „jesteśmy na ostrym zakręcie”.

Musimy wprowadzić nowe reguły, procedury i zasady, które zdecydowanie ograniczą śmiertelność na drogach i zwiększą możliwość jazdy bezpiecznej. Jesteśmy w samym ogonie UE, jeśli chodzi o bezpieczeństwo na drogach, ginie w ostatnich latach średnio około 3 tys. osób na drogach” – mówił premier.

Premier omówił nowe propozycje, m.in. pierwszeństwo pieszego przed wejściem na pasy, ograniczenie prędkości do 50 km/h w terenie zabudowanym przez całą dobę oraz możliwość utraty prawa jazdy przy przekroczeniu prędkości o 50 km/h.

Proponowane zmiany w przepisach ruchu drogowego

1. Pierwszeństwo dla pieszych przed wejściem na pasy

Kierowca ma ustąpić pierwszeństwa (zatrzymać się), jeśli widzi pieszego nie tylko na przejściu, ale również wchodzącego na przejście na pieszych.

2. Ograniczenie prędkości na terenie zabudowanym do 50 km/h przez całą dobę

Jednolite ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym do 50 km/h. Obecnie w godz. 23:00-5:00 można jechać 60 km/h.

3. Możliwość utraty prawa jazdy przy przekroczeniu prędkości o 50 km/h

Rozszerzenie możliwości utraty prawa jazdy przy przekroczeniu dopuszczalnej prędkości o 50 km/h na wszystkie kategorie dróg.

Zapowiedział również powołanie funduszu, który będzie pozwalał dodatkowo zainwestować w infrastrukturę bezpieczeństwa drogowego, taką jak przejścia dla pieszych, ronda i spowalniacze ruchu.

Przypomnijmy, że 6 grudnia 2019 roku w życie weszły przepisy wprowadzające obowiązek tworzenia tzw. korytarzy życia i jazdy na suwak. Przeczytaj więcej: Wszystkich kierowców obowiązuje jazda na suwak i korytarz życia

Pierwszeństwo dla pieszych przed wejściem na pasy | fot. Kancelaria Premiera
Ograniczenie prędkości na terenie zabudowanym do 50 km/h przez całą dobę | fot. Kancelaria Premiera
Możliwość utraty prawa jazdy przy przekroczeniu prędkości o 50 km/h | fot. Kancelaria Premiera


5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Zajebi*cie teraz 140 poza zabudowanym to max? To na ch*j komu takie duże silniki skoro poza zabudowanym max 140 i już będzie po prawku. Brawo PiS i wyborcy. Brak funduszy na 500 plus?

  2. Pierwszeństwo dla pieszych zbliżających się do przejścia… Zapraszam premiera na miasteczko akademickie. Postoi sobie przed przejściem pół dnia

  3. Brakuje funduszy na wszelkiej maści programy z PLUSEM? Brawo PIS oraz wyborcy – BRAWO…

  4. ….powołanie funduszu, który będzie pozwac…… Już sam nie wie jak kasę ludziom zajumac więc tworzy jakieś wirtualne fundusze…

  5. Bardzo dobrze, stare pryki niech staną ponownie do kursu na prawo jazdy i zobaczą jak łatwo jest teraz zdać kurs, nie to co kiedyś za świnie dostawali prawko