„Będą mogły występować problemy z dostawą wody”. Przybywa gmin w woj. lubelskim z ograniczeniem poboru wody

woda zlew odplyw kran
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Z każdym dniem przybywa gmin, które wystosowały do mieszkańców apele o ograniczenie zużycia wody. Na obecną chwilę w województwie lubelskim liczba ta wynosi siedem. Jak można się domyślać, z każdym dniem będzie ich coraz więcej, gdyż znaczącej poprawy sytuacji nie widać.

Gminy w województwie lubelskim wprowadzają ograniczenia w poborze wody z wodociągu

Mamy koniec maja, a sytuacja w wielu miejscach jest poważna. Wiele miejscowości, jak relacjonujecie, od dobrych kilku tygodni nie widziało deszczu. Niestety, sytuacja ta prędko się nie poprawi, ponieważ wielkoskalowych opadów deszczu nie widać, a jeśli opady wystąpią, będą lokalne, pochodzenia burzowego. Przed nami również lato i upały, które tylko będą pogarszać sytuację. Jeśli taka pogoda, jaką mamy obecnie, utrzyma się przez całe lato, skutki będą opłakane.

Jak informuje Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) w województwie lubelskim mamy suszę rolniczą, która dotyka upraw zbóż jarych, ozimych oraz truskawek. Według instytutu liczba gmin ogarniętych suszą osiąga liczbę aż 90%, tak więc praktycznie całe województwo jest dotknięte suszą…

Na rzekach sytuacja również powoli ulega pogorszeniu. Spośród 30 wodowskazów sieci IMGW aż na 21 z nich, notowana jest strefa stanów niskich. W Dorohusku poziom rzeki Bug wynosi już zaledwie 98 cm. W najbliższych dniach przewidywany jest delikatny spadek poziomu wód.

Gmina Siedliszcze (chełmski), Bychawa (lubelski), Puławy (puławski), Kłoczew (rycki), Wojcieszków (łukowski), Radzyń Podlaski (radzyński) oraz Ulan-Majorat (radzyński). Te gminy w ostatnich dniach wystosowały apele do mieszkańców o ograniczenie zużycia wody.

Mowa tutaj o ograniczeniach związanych z wykorzystaniem wody do innych celów niż socjalno–bytowe, np. do podlewania trawników i ogródków. Jak informuje Gmina Puławy „w przypadku dalszego utrzymywania się suszy i wysokiego poboru wody z sieci wodociągowej, będą mogły występować problemy z dostawą wody”.

Gminy apelują o ograniczenie zużycia wody

Puławy

„W związku z trwającym okresem suszy i wysokiego poboru wody z sieci wodociągowej, zwracamy się z prośbą do wszystkich mieszkańców Gminy Puławy, o użytkowanie wody wyłącznie do celów konsumpcyjnych. Prosimy o ograniczenie wykorzystywania wody do innych celów niż socjalno–bytowe, np. do podlewania trawników i ogródków. W przypadku dalszego utrzymywania się suszy i wysokiego poboru wody z sieci wodociągowej, będą mogły występować problemy z dostawą wody”.

Bychawa

„Prosimy o  racjonalne i oszczędne korzystanie z dostarczonej wody z sieci wodociągowej, aby była dostępna dla wszystkich Mieszkańców naszej Gminy w tym trudnym okresie suszy i upałów. Szczególnie prosimy o nienapełnianie basenów przydomowych przy użyciu wody z sieci wodociągowej, jak również nieużywanie jej do podlewania ogródków, trawników, mycia samochodów, spłukiwania chodników, wjazdów do garaży. Długotrwała susza powoduje spadek wydajności administrowanych ujęć, które zasilają Państwa gospodarstwa. Konsekwencją nadmiernego poboru wody może być wprowadzenie zakazu użytkowania wody z sieci wodociągowej na wyżej wymienione cele”.

Wojcieszków

„W związku z trudną sytuacją hydrologiczną tj. utrzymującą się suszą zmagamy się z niedoborem wody. W związku z tym zwracam się do Państwa z prośbą o rozsądne i oszczędne gospodarowanie wodą. W obecnej sytuacji konieczne jest ograniczenie jej zużycia i wykorzystywanie wody jedynie do celów bytowych takich jak picie, przygotowanie posiłków, higiena osobista oraz podstawowe potrzeby domowe. Proszę o  powstrzymanie się od podlewania trawników, ogródków czy mycia samochodów do czasu ustabilizowania się sytuacji hydrologicznej”

To były tylko przykładowe apele gmin. Apele pozostałych gmin można znaleźć na stronach urzędu gmin. W kolejnych dniach na obecną chwilę niestety poprawy sytuacji jak wspomnieliśmy na początku nie widać…

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.