Najnowsze ogłoszenia (spoty)
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa opublikowało poradnik „Bądź gotowy”, który ma być przydatny podczas kryzysu i wojny. Poradnik mówi m.in. o tym, co włożyć do plecaka ewakuacyjnego i ile litrów wody zabezpieczyć, aby przetrwać 14 dni bez dostępu do wody bieżącej.
RCB poradnik wojna
„Sytuacje kryzysowe mogą mieć różne podłoże – i nie zawsze musi to być intencjonalne działanie człowieka, ale np. wypadek/awaria w zakładzie przemysłowym, który wykorzystuje w procesie technologicznym niebezpieczne substancje – dlatego warto być przygotowanym. Wiedzieć, co oznaczają np. wyjące syreny, jak się alarm odwołuje, co należy wtedy zrobić” – czytamy w komunikacie RCB.
Poradnik RCB „Bądź gotowy” podzielono na dwie części. Pierwsza obejmuje informacje niezbędne do przygotowania się na zagrożenie, druga – wskazówki działania w czasie kryzysu.
Część 1 — Kryzys i wojna
- Korzyści planowania
- Jak budować odporność na poziomie rodziny?
- Dezinformacja — jak nie dać się zmanipulować?
- Bądź gotowy na alerty
- Ogłaszanie i odwoływanie alarmu
- Zadbaj o innych!
- Z czego składa się zestaw ewakuacyjny?
- Schronienie i ewakuacja
Część II — Działania w czasie zagrożenia
- Uważaj, z kim rozmawiasz!
- Co zrobić, gdy słyszysz strzały?
- Co zrobić podczas wybuchu?
- Jak zachować się w razie ataku bronią chemiczną, biologiczną lub jądrową?
- Substancje chemiczne
- Substancje biologiczne
- Substancje radiologiczne i jądrowe
- Przygotuj się na brak prądu
- Obcy żołnierze i czasowe zajęcie terenu — jak się zachowywać, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo?
- Sytuacja zakładnicza — bez paniki!
- Pierwsza pomoc — najważniejsze informacje
- Lista kontrolna Plecak ewakuacyjny
- Najważniejsze numery
Co znajdziemy w poradniku RCB „Bądź gotowy”?
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa tłumaczy m.in., co oznaczają wyjące syreny alarmowe, jaka jest procedura ogłoszenia i odwołania alarmu oraz, co należy zrobić w przypadku takiego alarmu. RCB nakreśla, jak działać z wyprzedzeniem i przygotować się na ewentualne wystąpienie sytuacji kryzysowej. Radzi m.in., by zorganizować zapas żywności i wody na 14 dni, kanister benzyny, trochę gotówki, papierowe mapy i kompas.
Autorzy poradnika zachęcają, by każdy przygotował zestaw ewakuacyjny. W plecaku ewakuacyjnym należy bezwzględnie umieścić artykuły niezbędne do kilkudniowego przetrwania, leki, a ponadto – o czym wiele osób nie pamięta – dokumenty, w tym te, które umożliwią weryfikację tożsamości, jak również akt urodzenia i ślubu, akty własności oraz informacje medyczne.
Co w plecaku ewakuacyjnym?
- Radio na baterie + baterie
- Latarka + baterie
- Zestaw sztućców
- Kurtka przeciwdeszczowa
- Najpotrzebniejsze dokumenty (dowód tożsamości, podstawowe informacje medyczne, dowód ubezpieczenia, akty urodzenia, ślubu, zgonu, zaświadczenia o rentach, emeryturach i dochodach+ pendrive ze skanami)
- Apteczka (leki indywidualne, paracetamol, ibuprofen, środki przeciw biegunce, nudnościom, wymiotom, elektrolity, termometr, pęseta, opatrunki, gazy, folia termiczna, plastry, bandaże, plastry chemiczne)
- Śpiwór
- Worki na śmieci
- Gwizdek
- Zapalniczka/zapałki
- Ubranie na zmianę
- Maski oddechowe/ochronne
- Mydło, żel do dezynfekcji
- Kombinerki, łom, narzędzie wielofunkcyjne
- Gotówka
- Butelka filtrująca
- Gumy, sznurki, opaska zaciskowa
- Mapa z lokalnymi drogami
- Otwieracz do puszek
- Posiłki na 2 dni
- Nóż, ołówek, notes
„W związku z tym, że nie wiesz, kiedy będziesz potrzebował dostępu do zestawu ewakuacyjnego, powinieneś wyposażyć się w oddzielne zestawy dla domu, pracy i do samochodu” – piszą autorzy poradnika.
Poniżej poradnik RCB wojna „Bądź gotowy”
Dodaj opinię