Ważny temat? Prześlij newsa!

„Bądź gotowy”. RCB poradnik wojna. Jak przygotować się na wojnę?

Spotted Lublin

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa opublikowało poradnik „Bądź gotowy”, który ma być przydatny podczas kryzysu i wojny. Poradnik mówi m.in. o tym, co włożyć do plecaka ewakuacyjnego i ile litrów wody zabezpieczyć, aby przetrwać 14 dni bez dostępu do wody bieżącej. RCB poradnik wojna „Sytuacje kryzysowe mogą mieć różne podłoże – i nie zawsze musi to być […]

"Bądź gotowy" - poradnik RCB na wojnę

"Bądź gotowy" - poradnik RCB na wojnę | fot. Adobe Stock

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa opublikowało poradnik „Bądź gotowy”, który ma być przydatny podczas kryzysu i wojny. Poradnik mówi m.in. o tym, co włożyć do plecaka ewakuacyjnego i ile litrów wody zabezpieczyć, aby przetrwać 14 dni bez dostępu do wody bieżącej.

RCB poradnik wojna

„Sytuacje kryzysowe mogą mieć różne podłoże – i nie zawsze musi to być intencjonalne działanie człowieka, ale np. wypadek/awaria w zakładzie przemysłowym, który wykorzystuje w procesie technologicznym niebezpieczne substancje – dlatego warto być przygotowanym. Wiedzieć, co oznaczają np. wyjące syreny, jak się alarm odwołuje, co należy wtedy zrobić” – czytamy w komunikacie RCB.

Poradnik RCB „Bądź gotowy” podzielono na dwie części. Pierwsza obejmuje informacje niezbędne do przygotowania się na zagrożenie, druga – wskazówki działania w czasie kryzysu.

Część 1 — Kryzys i wojna

Część II — Działania w czasie zagrożenia

Co znajdziemy w poradniku RCB „Bądź gotowy”?

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa tłumaczy m.in., co oznaczają wyjące syreny alarmowe, jaka jest procedura ogłoszenia i odwołania alarmu oraz, co należy zrobić w przypadku takiego alarmu. RCB nakreśla, jak działać z wyprzedzeniem i przygotować się na ewentualne wystąpienie sytuacji kryzysowej. Radzi m.in., by zorganizować zapas żywności i wody na 14 dni, kanister benzyny, trochę gotówki, papierowe mapy i kompas.

Autorzy poradnika zachęcają, by każdy przygotował zestaw ewakuacyjny. W plecaku ewakuacyjnym należy bezwzględnie umieścić artykuły niezbędne do kilkudniowego przetrwania, leki, a ponadto – o czym wiele osób nie pamięta – dokumenty, w tym te, które umożliwią weryfikację tożsamości, jak również akt urodzenia i ślubu, akty własności oraz informacje medyczne.

Co w plecaku ewakuacyjnym?

„W związku z tym, że nie wiesz, kiedy będziesz potrzebował dostępu do zestawu ewakuacyjnego, powinieneś wyposażyć się w oddzielne zestawy dla domu, pracy i do samochodu” – piszą autorzy poradnika.

Poniżej poradnik RCB wojna „Bądź gotowy”

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

0 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Od 2016 roku piszemy o życiu mieszkańców Lublina. Jesteśmy zawsze z nimi: informujemy, interweniujemy, pomagamy. Każdego dnia dostarczamy czytelnikom informacje z naszego miasta i regionu. Wielokrotnie zdobyte przez nas newsy trafiły do ogólnopolskiej prasy, telewizji, radia i Internetu. Jesteśmy jednym z największych portali w Lublinie, który według wyników oglądalności Google Analytics, w marcu 2022 r. odwiedziło ponad 1,7 mln UU.

Pozostałe teksty autora

Najnowsze teksty

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check