AZS Lublin zaprasza na test Coopera. Sprawdź swoją kondycję w 12 minut

Test Coopera 11-12 czerwca 2021 r. na stadionie lekkoatletyczny w Lublinie
Test Coopera 11-12 czerwca 2021 r. na stadionie lekkoatletyczny w Lublinie

Po wielu miesiącach mocno ograniczonej aktywności fizycznej nadszedł czas na sprawdzenie swoich możliwości. AZS Lublin zaprasza na wiosenną edycję „Testu Coopera dla wszystkich”, który odbędzie się w dniach: 11 czerwca od godz. 15:30 do 20:30 i 12 czerwca od godz. 9:00 do 11:30 oczywiście na Stadionie Lekkoatletycznym przy ul. Piłsudskiego 22. Mieszkańcy naszego miasta po raz kolejny otrzymają okazję do szczerego rozliczenia się ze swoją kondycją a przy okazji mogą „wybiegać” sprzęt sportowy dla lubelskich szkół!

Test Coopera Lublin 11-12 czerwca

Test Coopera jest próbą wytrzymałościową opracowaną przez amerykańskiego lekarza Kennetha H. Coopera polegającą na 12-minutowym, nieprzerwanym biegu. Dla każdej z grup wiekowych przyporządkowana jest tabela pozwalająca na określnie poziomu swojej kondycji np.: mężczyzna w wieku 20-29 lat, który pokona 2700 metrów może uznać swoją kondycję za dobrą, ale już jego rówieśniczka pokonując ten sam dystans ma sprawność na poziomie bardzo dobrym. Organizatorzy do udziału w Teście Coopera zapraszają w szczególności uczniów lubelskich szkół. Ta która będzie reprezentowana najliczniej, otrzyma sprzęt sportowy o wartości 2000 zł!

test coopera lublin

O teście i lubelskiej lekkiej atletyce opowiada Urszula Jaros, niegdyś świetna zawodniczka, wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski i reprezentantka kraju, dziś koordynatorka i trenerka programu Lekkoatletyka dla każdego.

U.J.: Udział w Teście Coopera jest idealną okazją do tego aby każdy mógł sprawdzić swoją aktualną wytrzymałość i kondycję fizyczną: od najmłodszych i tych, którzy na co dzień nie mają ze sportem zbyt wiele wspólnego, przez amatorów dla których ta próba jest prawdziwym sprawdzianem, po zawodników wyczynowych szukających potwierdzenia swoich możliwości w bardzo wymagający sposób.

Dlaczego swoją sportową przygodę warto rozpocząć od lekkiej atletyki?

U.J.: Lekkoatletyka jest wspaniałą i wszechstronną dyscypliną, od której wszystko się zaczyna. Niezależnie od tego jaką sportową drogę zawodnik obierze w przyszłości, nabyta wiedza, umiejętności i nawyki pozwolą mu na skuteczny rozwój zarówno w piłce nożnej jak i koszykówce czy siatkówce. W ostatnich latach dyscyplina przeżywa wzrost popularności spowodowanej wynikami jakie osiągają zawodnicy klubu AZS UMCS Lublin. Cieszy fakt, że młodzież garnie się do sportu próbując naśladować swoich idoli. Niestety na pewnym etapie rozwoju młodego zawodnika ta pasja wygasa. Jako trenerzy i działacze sportowi musimy przykładać zdecydowanie większą wagę do tego, aby pielęgnować ją i rozpalać na nowo.    

Jaka jest dziś lubelska „królowa sportu”?

U.J.: Lublin jest dziś jednym z najważniejszych lekkoatletycznych ośrodków w naszym kraju. Z żalem jednak muszę przyznać, że nie jest to zasługa Lubelskiego Okręgowego Związku Lekkiej atletyki, a tytanicznej pracy wykonanej przez kluby oraz pomocy jaką oferuje im samorząd. Bardzo zależy mi na tym, aby nowe władze Związku zaoferowały klubom pomoc w pracy u podstaw, czyli szkoleniu dzieci i młodzieży. Tylko to wpłynąć może pozytywnie na odbudowę tej wspaniałej dyscypliny w naszym regionie. Jako kandydatka na Prezesa LOZLA chciałbym zapewnić, że nasza praca opierać się będzie przede wszystkim na ścisłej współpracy z zawodnikami, trenerami i klubami sportowymi.

Jakie wyzwania stoją przed lubelską lekkoatletyką w najbliższych latach?

U.J: Przede wszystkim promocja sportu wśród najmłodszych. Obecnie świat oferuje dzieciom niezliczoną ilość atrakcji, które w skuteczny sposób ograniczają ich aktywność fizyczną i co za tym idzie negatywnie wpływają na ich rozwój. Naszym celem będzie przedstawienie im oraz ich rodzicom jak najszerszej i możliwie najciekawszej oferty szkoleniowej, która pozwoli na oderwanie się od komputerów i zaszczepienie w nich nowych, sportowych pasji. Do tego jednak konieczna jest zmiana kierunku myślenia tych, którzy określają kształt dyscypliny w regionie oraz zachęcanie nieco starszych sportowców do tego, aby zastanawiając się nad swoją przyszłością pomyśleli o zawodzie trenera.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.