Awaria systemu Tetra powodem paraliżu na lubelskim lotnisku

IMG 6119
Zdjęcie ilustracyjne | fot. PLL

W niedzielę przez kilkadziesiąt minut Port Lotniczy Lublin nie mógł wykonywać operacji lotniczych. Wszystko przez usterkę systemu komunikacji Tetra.

Do zdarzenia doszło w niedzielę, 10 lutego w godzinach przedpołudniowych. Pasażerowie samolotu linii Ryanair z Lublina do Londynu Stansted zostali poinformowani, że odlot będzie opóźniony, lecz nie znali dokładnego powodu tego opóźnienia.

Chwilę później na stronie Flightradar24 można było zaobserwować, że nad Lublinem na wysokości 10 000 stóp zaczął krążyć samolot węgierskiego przewoźnika Wizz Air, który przyleciał z Eindhoven.

Jak ustalił serwis lubelskielotnisko.pl prawdopodobnie mogło dojść do awarii systemu łączności między wieżą kontroli lotów a pilotami maszyn. Te podejrzenia okazało się być słuszne, bo wszystkiemu winny był system komunikacji Tetra.

„Była to przyczyna techniczna, awaria systemu komunikacyjnego Tetra, ale już usunięto usterkę” – wyjaśnia Piotr Janowski, rzecznik Portu Lotniczego Lublin.

Czym jest system Tetra i za co odpowiada?

System Tetra jest otwartym standardem cyfrowej radiotelefonicznej łączności dyspozytorskiej powstałym z myślą o służbach bezpieczeństwa publicznego i ratownictwa. Główną zaletą tego systemu jest możliwość korzystania z narzędzia komunikacyjnego, zapewniającego koordynację funkcjonowania i niezakłóconą współpracę takich służb jak policja, straż pożarna, pogotowie ratunkowe, a także innych służb bezpieczeństwa publicznego.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.