Awaria sparaliżowała urzędy w całej Polsce. Systemy już działają

Awaria sparaliżowała urzędy w całej Polsce. Systemy już działają
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Na kilka minut przed godz. 14 udało się naprawić awarię systemu, który działa we wszystkich urzędach na terenie Polski. Można już rejestrować samochodów czy złożyć wniosek o dowód osobisty.

Jak informowało Ministerstwo Cyfryzacji, we wtorek od godzin porannych niedostępne były serwisy Obywatel.gov.pl, Pz.gov.pl, Cepik.gov.pl, Epuap.gov.pl. Niedostępne były także systemy SRP, CEPiK oraz ePUAP.

Spowodowane to było awarią systemu teleinformatycznego, który odpowiada za poprawne działanie wszystkich powyższych serwisów urzędowych, na których działają wszystkie urzędy państwowe m.in. wydziały komunikacji czy gminy.

Osoby, które chciały zarejestrować samochód czy złożyć wniosek o dowód osobisty nie mogły tego zrobić. Operacja, która zazwyczaj zajmuje 10-15 minut, dzisiaj nie była możliwa do zrealizowania.

Po godz. 13 pierwsze systemu zaczęły normalnie funkcjonować. Przed godz. 14 wszystkie strony i systemu działały już poprawnie. – Obywatele mogą bez przeszkód załatwiać sprawy w urzędach, a także korzystać z możliwości załatwiania ich drogą elektroniczną – poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji.

Do czego służą serwisy, które dotknęła awaria?

System Rejestrów Państwowych (SRP) łączy w sobie bazy PESEL, Rejestr Dowodów Osobistych, Rejestr Stanu Cywilnego, System Odznaczeń Państwowych i Centralny Rejestr Sprzeciwów.

e-PAPU (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej) to system, który umożliwia komunikację obywateli i przedsiębiorców z podmiotami publicznymi. Pozwala też komunikować się podmiotom administracji publicznej pomiędzy sobą.

Na stronie obywatel.gov.pl znajdziesz kilkaset najpopularniejszych usług świadczonych przez administrację publiczną. Złożysz tutaj wniosek o dowód osobisty, sprawdzisz punkty karne czy

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.