Ważny temat? Prześlij newsa!

A*tystki – wystawa podsumowująca cykl spotkań kobiet i dziewczyn w spektrum

Spotted Lublin

Na wystawie prezentujemy w większości nowe prace, stworzone na potrzeby niniejszego projektu. Niektóre realizacje zostały wyciągnięte z szuflad i domowych archiwów. Wszystkim pracom towarzyszą teksty, w których każda z uczestniczek wystawy odsłania rąbka tajemnicy dotyczącej tego, jak to jest być atystką. Podsumowanie cyklu spotkań Kim są atystki? Czy to artystki? Istoty o wielkiej wrażliwości, którą […]

fot. Paulina Garbiec, Relacje, fragment pracy

Na wystawie prezentujemy w większości nowe prace, stworzone na potrzeby niniejszego projektu. Niektóre realizacje zostały wyciągnięte z szuflad i domowych archiwów. Wszystkim pracom towarzyszą teksty, w których każda z uczestniczek wystawy odsłania rąbka tajemnicy dotyczącej tego, jak to jest być atystką.

Podsumowanie cyklu spotkań

Kim są atystki? Czy to artystki? Istoty o wielkiej wrażliwości, którą chowają głęboko w swoich wnętrzach? Czy zwykłe autystyczne dziewczyny? Czy ich (super)moce pochodzą z gwiazd? Jakie to moce? Z jednej strony – kreatywne, twórcze, a z drugiej – potrzebne w codziennym życiu.

Niektóre ich cechy wydają się dość niezwykłe, jak niebotyczna wytrwałość (przydatna do realizowania pasji, często żmudnych i czasochłonnych), umiejętność zapamiętywania obszernej bazy informacji, tworzenia własnych systemów znaków, gibkość umysłu.

Z kolei niektóre ich zachowania – jak podejmowanie kontaktów z ludźmi, patrzenie innym w oczy, poruszanie się po świecie emocji i niepisanych zasad – to niby nic takiego. Jednak dla dziewczyn i kobiet w spektrum to często wypracowywane latami triki, kamuflaż, dzięki któremu wtapiają się w otaczający, neurotypowy świat. I choć może się wydawać, że nic je to nie kosztuje, dopasowywanie się do świata wymaga niewyobrażalnego wysiłku. Więc być może czasem nie warto tego robić, by świat stał się bardziej różnorodny, a dzięki temu ciekawszy.

Wystawa organizowana w ramach stypendium Prezydenta Miasta Lublin.

Otwarcie: 1.12.2023 (piątek), godz. 19.00
Gdzie: Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin
Dostępność: Wystawa przyjazna osobom wrażliwym sensorycznie. W księgarni można bezpłatnie wypożyczyć nauszniki wyciszające i wózek. Ciche godziny na wystawie obowiązują w środy od 15.00 do 19.00. Wystawa na parterze. Do sali wystawowej prowadzi podjazd o nachyleniu 13 stopni i dwuskrzydłowe drzwi o szerokości 138 cm. Drzwi otwierają się na zewnątrz. Zazwyczaj otwarte jest jedynie lewe skrzydło drzwi. Galeria dysponuje 6 przenośnymi pętlami indukcyjnymi. Wernisaż tłumaczony na polski język migowy, tłumaczenie: Ewelina Lachowska. Otwarcie tłumaczone na język ukraiński, tłumaczenie: Volodymyr Dyshlevuk. Otwarcie tłumaczone na język angielski, tłumaczenie: Krystian Kamiński.
Wystawa czynna do: 18.02.2024. (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00)
Wstęp wolny
A*tystki: Anna Bigos, Nina Bułtowicz, Paulina Garbiec, Kamilla Jabłońska, Dorota Mościbrodzka, Magdalena Szubielska
Kuratorki: Agata Sztorc-Gromaszek, Magdalena Szubielska

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

0 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Od 2016 roku piszemy o życiu mieszkańców Lublina. Jesteśmy zawsze z nimi: informujemy, interweniujemy, pomagamy. Każdego dnia dostarczamy czytelnikom informacje z naszego miasta i regionu. Wielokrotnie zdobyte przez nas newsy trafiły do ogólnopolskiej prasy, telewizji, radia i Internetu. Jesteśmy jednym z największych portali w Lublinie, który według wyników oglądalności Google Analytics, w marcu 2022 r. odwiedziło ponad 1,7 mln UU.

Pozostałe teksty autora

Najnowsze teksty

Najnowsze opinie:

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check