Atrakcje turystyczne Lubelszczyzny. Pora na Nałęczów

fot. Urząd Miasta Nałęczów

Przed tymi, którzy jadą na wakacje, stają (…) pytania: gdzie jechać? w jaki sposób odbyć podróże? – Ponieważ, o czym doniosły pisma, dziś nawet wiejskie baby wybierają się do wód zagranicznych, rzecz zatem naturalna, że ludzie szyku, dla niezmieszania się z pospólstwem, mają tylko dwa wyjścia: albo jechać na księżyc, albo – do zakładów kuracyjnych krajowych.

Bolesław Prus, „Kurier Warszawski” 1885, nr 155

Zwiedzanie Cisów?

Przytoczone wyżej słowa polskiego pisarza, powinny starczyć za najlepsze polecenie tego miejsca. Miejscowość, o której tutaj piszę, posłużyła też jako inspiracja innemu polskiemu twórcy.  Stefan Żeromski czerpiąc inspirację z miasteczka Nałęczów, stworzył inne znane dzieło pod tytułem „Ludzie bezdomni”. Każdy, kto czytał ową powieść wie czego się w Nałęczowie, czyli literackich Cisach, spodziewać.

Miasteczko ogród

Pokrótce postaram się przedstawić tę uroczą i malowniczą miejscowość-uzdrowisko. Jak Zwierzyniec, o którym niedawno był wpis na naszym portalu, to miasteczko-las, tak Nałęczów to miasto-ogród. Położone pośród wąwozów i lasów. Turyści mogą podążać, choć co prawda pozornie, śladami wspomnianych wyżej pisarzy. W Nałęczowie jest muzeum zarówno Żeromskiego jak i Prusa. W centrum uzdrowiska jest Park Zdrojowy z Pałacem Małachowskich, oferujący różne zabiegi lecznicze. Każdy może sobie strzelić fotkę, z twórcą „Lalki”, gdyż w parku jest ławeczka, na której siedzi Prus i dogląda turystów. Całe łabędzie rodziny pływają po parkowym stawie, co tworzy iście bajkową scenerię. Natomiast nieopodal, na Bochotnickim Wzgórzu znajduje się skromny barokowy kościół parafialny, wobec którego nie można przejść obojętnie.

Turystyka na wyciągnięcie ręki

W dobie, gdy tłumy Polaków ruszają na wycieczki w obce kraje, twierdząc, że nasze ojczyste strony nie oferują ciekawych miejsc – powątpiewajmy. Wystarczy otworzyć oczy, ruszyć – przysłowiową – makówkę, poszukać, i zachwycić się tym co jest na wciągnięcie ręki. A na wciągnięcie ręki ludzi z województwa lubelskiego jest właśnie Nałęczów. Nasz kraj i okolica oferuje niesamowite piękna natury i niesamowite zabytki, które trzeba zwiedzić. Korzystajmy z nich.

(fot. Urząd Miasta Nałęczów)

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.