Ważny temat? Prześlij newsa!

Archikatedra Lubelska w Lublinie – to największy kościół w Lublinie, który zwiedzisz w naszym mieście

Spotted Lublin

Archikatedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lublinie jest obiektem wyjątkowym – przykładem barokowej architektury i jednym z największych kościołów w Lublinie. Świątynia jest jednym z podstawowych punktów każdej wycieczki po stolicy Lubelszczyzny – dlatego dzisiaj przygotowaliśmy dla Was garść cennych informacji związanych z historią, architekturą oraz zwiedzaniem Archikatedry Lubelskiej. 

Budynek Archikatedry Lubelskiej - Barokowej perły miasta Lublin

Archikatedra Lubelska widok z góry | fot. Dominik Wąsik

Spotted Lublin – Wiadomości Lublin
Dodaj anonimowo Na żywo Przejdź do strony
Zabytkowy ołtarz Archikatedry Lubelskiej
Archikatedra Lubelska. Tutaj odbywają się msze święte i bezpłatne zwiedzanie | fot. Dominik Wąsik

Archikatedra Lubelska, czyli barokowa świątynia we wschodniej Polsce

Archikatedra Lubelska jest często określana jako barokowa perła ziemi lubelskiej. Czy to określenie jest właściwe? Na pewno ze względu na obecną architekturę obiektu. Miejmy jednak na uwadze, że budynek powstawał na przełomie dwóch epok – renesansu i baroku. I choć początkowo w obiekcie mogliśmy dopatrzeć się również akcentów renesansowych, to z biegiem wieków znikały one na rzecz tych barokowych. 

Archikatedra Lublin – historia obiektu

Początki historii Archikatedry Lubelskiej sięgają roku 1586. To wtedy, na polecenie sprowadzonego niedawno do Lublina zakonu jezuitów, rozpoczęła się ufundowana przez Bernarda Maciejowskiego budowa kościoła. Choć kościół został konsekrowany w 1604 roku, to jego budowę ukończono dopiero w 1625 roku – początkowo architektura obiektu łączyła w sobie dwa style architektoniczne – akcenty renesansowe przeplatały się z barokowymi.

Pożar Archikatedry Lubelskiej – odbudowa w stylu barokowym

Kościół został strawiony przez pożar w 1752 roku i odbudowany już w stylu barokowym, a jego wnętrze przyozdobiono freskami wykonanymi przez nadwornego malarza Augusta III Sasa, Józefa Meyera. Na przełomie wieków XVIII i XIX kościół przeszedł w ręce zakonu trynitarzy, nieco biedniejszego od jezuitów – brak środków na odpowiednią konserwację, skutkował stopniowym niszczeniem budynku.

Papież – Jan Paweł II odwiedził Archikatedrę Lubelską

Zmiany tej sytuacji nie przyniosło nawet podniesienie znaczenia kościoła do rangi katedry, ponieważ władze zaboru austriackiego postanowiły zorganizować w jego wnętrzu skład zboża i amunicji. W 1835 roku nastąpiła rekoncyliacja świątyni. Budynek znacząco ucierpiał w trakcie II Wojny Światowej, a odbudowę rozpoczęto już w 1946 roku, w jej ramach odnowiono freski i odbudowano mury. Inne dwie ważne daty w historii obiektu to rok 1949 (Cud Lubelski) oraz rok 1987, kiedy odbyła się tu wizyta Jana Pawła II. 

Czy warto zwiedzić Archikatedrę Lubelską?

Odpowiedź na to pytanie brzmi twierdząco – oczywiście, że tak! Archikatedra Lubelska jest wyjątkowym obiektem architektonicznym o znaczeniu sakralnym i historycznym. Chrzcielnica z XIV wieku, lichtarze ufundowane przez patronów, krypty i wyjątkowe zdobienia – to tylko kilka powodów, dla których warto odwiedzić to miejsce. Niewątpliwie ważnym jest, aby odwiedzić zabytek, jakim jest Archikatedra Lubelska. Gdzie jest dokładnie? W jakim miejscu się znajduje? O tym napiszemy na końcu artykułu!

Zabytkowe czynne organy w Archikatedrze Lubelskiej
Majestatyczne organy znajdujące się w Archikatedrze Lubelskiej | fot. Dominik Wąsik

Archikatedra Lubelska – zwiedzanie z przewodnikiem

Zwiedzanie katedry z przewodnikiem jest możliwe, tego typu wycieczki organizowane są przez lokalne biura podróży i instytucje takie jak Centrum Spotkania Kultur czy Centrum Kultury w Lublinie. Bilet wstępu na zwiedzanie skarbca katedry kosztuje 10 zł (7 zł ulgowy). Wstęp na główną część z prezbiterium jest bezpłatny i możliwy poza godzinami mszy, spowiedzi i nabożeństw.

Malowidła na suficie Archikatedry Lubelskiej
Bogato zdobione kopuły wewnętrzne Archikatedry Lubelskiej | fot. Dominik Wąsik

Podziemia Archikatedry Lubelskiej – zwiedzanie z przewodnikiem

Podziemia Archikatedry Lubelskiej to wyjątkowa trasa turystyczna, która prowadzi przez kryptę biskupią, dawne piwnice jezuickiego kolegium, a nawet pozostałości średniowiecznych murów. Przestrzeń ta przez wieki służyła jako miejsce pochówku duchowieństwa, a dziś można w niej zobaczyć:

Panuje tu niepowtarzalna atmosfera – chłód kamiennych ścian, przytłumione światło i cisza sprzyjają zadumie i refleksji nad historią miasta. Lublin to miasto tajemnicze, pełne historii w każdym swoim zakamarku. To także rozległe podziemia, które czekają na śmiałych eksploratorów.

Ręczne malowidła na ścianach i sufitach Archikatedry Lubelskiej
Archikatedra Lubelska. Zdobienia ścian i sufitów | fot. Dominik Wąsik

W jakim miejscu Lublina znajduje się Archikatedra Lubelska? – co zwiedzić obok?

Archikatedra Lubelska (Parafia Archikatedralna Lublin) znajduje się przy ulicy Królewskiej 10 w samym sercu Lublina. W okolicy warto zobaczyć również inne atrakcje – jedne z najciekawszych to:

Źródło: przewodnik turystyczny spottedlublin.pl

Spotted Lublin – Wiadomości Lublin

Ważny temat? Prześlij newsa!

Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.

Bądź na bieżąco z Lublinem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!

Spotted Lublin – Wiadomości Lublin

Od 2016 roku piszemy o życiu mieszkańców Lublina. Jesteśmy zawsze z nimi: informujemy, interweniujemy, pomagamy. Każdego dnia dostarczamy czytelnikom informacje z naszego miasta i regionu. Wielokrotnie zdobyte przez nas newsy trafiły do ogólnopolskiej prasy, telewizji, radia i Internetu. Jesteśmy jednym z największych portali w Lublinie, który według wyników oglądalności Google Analytics, w marcu 2022 r. odwiedziło ponad 1,7 mln UU.

Pozostałe teksty autora

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

0 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze teksty

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch spotify website search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check