„Ani jednej więcej” – w sobotę przed ratuszem w Lublinie szykuje się manifestacja

Manifestacja przed lubelskim ratuszem
Manifestacja przed lubelskim ratuszem | fot. Dominik Banaszek

W sobotę (6.11) o godz. 18.00 przed ratuszem w Lublinie odbędzie się manifestacja „Ani jednej więcej”. Wydarzenie jest reakcją na śmierć 30-letniej Izabeli, zmarłej na skutek wstrząsu septycznego w szpitalu w Pszczynie.

Śmierć 30-letniej Izabeli w szpitalu w Pszczynie

Ta historia wstrząsnęła całą Polską. 30-letnia Izabela była w 22. tygodniu ciąży. Badanie wykazało, że płód ma poważne wady. Lekarze nie zdecydowali się na przerwanie ciąży (aborcję), czekali, aż płód sam obumrze. Kobieta napisała w SMS-ie do rodziny, że lekarze czekali, aż serce przestanie bić. Niestety, dobę po dziecku, na skutek wstrząsu septycznego, zmarła także Izabela, osierociła dziewięcioletnią córkę.

Obowiązujące od 1993 r. przepisy zezwalały na dokonanie aborcji w trzech przypadkach: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (gwałt, kazirodztwo) oraz w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Ostatnia z tych przesłanek rok temu została uznana za niekonstytucyjną.

Wiadomość o śmierci 30-latki wywołała manifestacje w całej Polsce. Odbyły się one także w piątek m.in. w Poznaniu i Tomaszowie Mazowieckim. Izabela już została nazwana pierwszą ofiarą wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 r.

Manifestacja „Ani jednej więcej” w Lublinie

Manifestacja „Ani jednej więcej” w Lublinie odbędzie się dziś (sobota) o godz. 18.00 przed lubelskim ratuszem. Podobnych akcji będzie więcej – w kilkudziesięciu miastach w całej Polsce wyjdą na ulicę ci, których oburzyła historia 30-letniej Izabeli. Pierwsze manifestacje odbyły się już w czwartek (4.11) i potrwają do poniedziałku (8.11).

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.