Amerykański samolot wojskowy Boeing E-3A Sentry krążył nad regionem. Smugi kondensacyjne nad Lubelszczyzną

Samolot wojskowy NATO krążył w środę 14 lutego 2024 r. nad województwem lubelskim
Samolot wojskowy NATO krążył w środę 14 lutego 2024 r. nad województwem lubelskim | fot. Dominik Wąsik, flightradar24.com

Amerykański samolot wojskowy NATO krążył w środowe popołudnie nad województwem lubelskim. Czyste niebo i niska temperatura sprawiły, że lublinianie mogli obserwować jego „ślady”. Wyjaśniamy, co to za maszyna i co potrafi.

Na wstępie uprzedzamy uwagi przezornych Czytelników: żadna z informacji, które przeczytacie w tym tekście, nie jest tajna. Wręcz przeciwnie. Wszystko jest jawne, a NATO wręcz zależy na tym, aby świat widział i wiedział, że niebo wschodniej flanki państw sojuszu jest strzeżone i patrolowane.

Gdyby wojsko nie chciało demonstrować swojej obecności – maszyny, które słyszymy, a czasem również widzimy nad głowami, miałyby wyłączone transpondery. Transponder to nadajnik, dzięki któremu lecący samolot można zidentyfikować, określić jego położenie, wysokość i kierunek lotu oraz prędkość.

Smugi kondensacyjne nad Lubelszczyzną

Według portalu flightradar.com monitorującego loty, w środę (14.02) nad Lubelszczyzną można było zauważyć amerykańskiego Boeinga E-3A Sentry. Samolot wystartował z bazy lotniczej Rammstein w zachodnich Niemczech. Maszyna pojawiła się nad województwem lubelskim około godz. 14:20.

Należący do NATO samolot wykonał dokładnie osiem okrążeń między Kraśnikiem a Puławami. Nad Lublinem było widać specyficzne okręgi w powietrzu, co zwróciło uwagę wielu mieszkańców. To tzw. smugi kondensacyjne. Samolot po godz. 16:20 odleciał w kierunku bazy lotniczej Rammstein.

Lot amerykańskiego Boeinga E-3A Sentry nad województwem lubelskim w środę 14 lutego 2024
Lot amerykańskiego Boeinga E-3A Sentry nad województwem lubelskim w środę 14 lutego 2024 | fot. flightradar24.com

Boeing E-3A Sentry przez cały lot utrzymywał wysokość ok. 9,5 km. Udało nam się uchwycić smugi kondensacyjne, które pokazują tor lotu latającego Boeinga. Zdjęcia na samym dole.

Amerykański Boeing E-3A Sentry

Boeing E-3A Sentry to amerykański samolot wczesnego ostrzegania i dozoru przestrzeni powietrznej, często nazywany oczami i uszami armii USA ze względu na swoje zaawansowane możliwości. Samolot jest zmodyfikowaną wersją Boeinga 707-320. Jest ona swoistego rodzaju centrum dowodzenia, telekomunikacji oraz naprowadzania.

Z oficjalnych informacji przekazywanych przez NATO wynika, że samolot zazwyczaj pracuje na wysokości 10 km. Na takiej wysokości pojedynczy Boeing E-3A może stale nadzorować przestrzeń powietrzną w promieniu ponad 400 km, a jego polu widzenia pozostaje 312 000 kilometrów kwadratowych.

ZDJĘCIA

Smugi kondensacyjne widziane na niebie nad Lublinem
Smugi kondensacyjne widziane na niebie nad Lublinem | fot. Dominik Wąsik
Smugi kondensacyjne widziane na niebie nad Lublinem
Smugi kondensacyjne widziane na niebie nad Lublinem | fot. Dominik Wąsik
Smugi kondensacyjne widziane na niebie nad Lublinem
Smugi kondensacyjne widziane na niebie nad Lublinem | fot. Dominik Wąsik

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.