Aktywny Samorząd — trwa nabór wniosków do programu. Do kiedy złożyć wniosek?

wózek inwalidzki
fot. Miasto Lublin

Program skierowany jest do osób z niepełnosprawnościami, a jego celem jest zmniejszenie lub wyeliminowanie barier ograniczających funkcjonowanie tej grupy mieszkanek i mieszkańców Lublina.

– Wsparcie realizowane w ramach programu jest naprawdę szerokie, są to m.in.: pomoc finansowa na kurs prawa jazdy, zakup wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym czy zapewnienie opieki dziecku na czas pracy zawodowej. W tym roku pojawiły się pewne zmiany w zasadach rozpatrywania składanych wniosków. Jedną z nich jest zmniejszenie do 10% udziału własnego w ponoszonych przez wnioskodawców kosztach zakupów lub podejmowanej nauki. Nowością jest także rozszerzenie modułu drugiego, dzięki czemu o dofinansowanie do kosztów ponoszonych na studia wyższe będą mogły starać się także osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności – mówi Anna Augustyniak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Jak będzie udzielane wsparcie finansowe?

W ramach programu wsparcie finansowe udzielane jest w dwóch modułach. Pierwszy zakłada pomoc w likwidacji barier utrudniających aktywizację społeczną i zawodową, w tym transportowych, w poruszaniu się, a także barier w dostępie do uczestnictwa w społeczeństwie informacyjnym, m.in. w dostępie do sprzętu elektronicznego i niezbędnego oprogramowania.

W ramach tego modułu przewidziano także pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnościami poprzez zapewnienie opieki dla dziecka przebywającego w żłobku lub przedszkolu. Z kolei moduł drugi programu to wsparcie w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym.

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie?

Mieszkanki i mieszkańcy z niepełnosprawnością mogą składać wnioski o dofinansowanie w formie papierowej w Dziale ds. Osób Niepełnosprawnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie przy ul. Zemborzyckiej 88-92 lub w formie elektronicznej w Systemie Obsługi Wsparcia, przygotowanym przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Dokumenty składane elektronicznie są dodatkowo premiowane, jednak jest to wsparcie jednorazowe i nie dotyczy osób, które otrzymały premię w poprzednich edycjach programu. W przypadku modułu I to dodatkowe 10 punktów w ocenie merytorycznej wniosku natomiast w module II jest to jednorazowe zwiększenie dodatku na pokrycie kosztów kształcenia do kwoty 880 zł.

Terminy naboru wniosków w 2024 r:

  • moduł I – do 31 sierpnia;
  • moduł II:
    • dla roku akademickiego 2023/2024 – do 31 marca;
    • dla roku akademickiego 2024/2025 – do 10 października.

Szczegółowe informacje dotyczące programu Aktywny Samorząd są dostępne na stronie www.pfron.org.pl.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.