Akcja szczepienia lisów w woj. lubelskim. Samoloty będą zrzucać brunatne kostki

lis dzikie zwierzę
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

W dniach 24-26 kwietnia na terenie województwa lubelskiego planowane jest przeprowadzenie akcji ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Szczepionki dla lisów będą zrzucane z samolotów

Szczepionka przeciwko wściekliźnie, która zostanie zrzucona z samolotów, ma brunatny kolor i intensywny zapach. Jej kształt może być różny i przypominać suchą karmę dla zwierząt lub podpałkę do grilla. W środku znajduje się zatopiony blister – plastikowy pojemnik z płynną szczepionką.

Lubelski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców, aby nie podnosili szczepionek, ponieważ przynęty dotykane przez ludzi nie będą już przyjmowane przez lisy.

Szczepionka będzie zrzucana z samolotów w ilości 20-30 dawek na kilometr kwadratowy, a strefa zrzutu obejmie lasy i łąki. Tereny zabudowane zostały wyłączone z zrzutów szczepionek.

Kontakt człowieka ze szczepionką ukrytą w przynęcie wymaga konsultacji medycznej. Ręce lub inne nie zakryte części ciała, które miały kontakt z płynną zawartością kapsułki, należy natychmiast dokładnie umyć wodą z mydłem.

W okresie trwania akcji szczepienia lisów i przez 14 dni po jej zakończeniu zaleca się trzymanie w zamknięciu mięsożernych zwierząt domowych na terenach objętych szczepieniem, a ponadto wstrzymanie się od polowań.

Akcja przeprowadzana będzie w dniach 24-26 kwietnia 2021 r.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.