Adaptacja Targów Lublin na szpital kosztowała 17,7 mln zł. Ile kosztuje miesięczne utrzymanie?

Szpital tymczasowy w Targach Lublin | fot. Katarzyna Link / LUW
Szpital tymczasowy w Targach Lublin | fot. Katarzyna Link / LUW

Poznaliśmy koszt adaptacji Targów Lublin na potrzeby szpitala tymczasowego. To prawie 18 mln złotych. Do tej kwoty należy jeszcze doliczyć koszty miesięcznego utrzymania, które nie są małe.

Miesięczne utrzymanie szpitala tymczasowego w Targach Lublin składa się z dwóch rodzajów kosztów. Pierwszy związany z wynajmem targów na potrzeby szpitala i mediami ponosi wojewoda lubelski, który pokrywa to z funduszu covidowego. Drugi to koszty ponoszone przez SPSK1 (pracownicy i leczenie), gdzie źródłem finansowania jest NFZ.

„Kosztów funkcjonowania za styczeń na dzień 04.02.2021 r. nie poniesiono ze względu na odległe terminy płatności, jednak zgodnie z podpisanymi umowami będzie to 2 017 185 zł za najem sprzętu, czynsz, obsługę, serwisowanie, sprzątanie, ochronę, czynsz, najem elementów wyposażenia oraz opłatę za Internet + koszty bieżące (zużycie wody, energii cieplnej, energii elektrycznej, odpadów komunalnych), które zostaną refakturowane po otrzymaniu faktur przez Targi Lublin S.A.” – wyjaśnia Agnieszka Strzępka, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego.

Jak wyglądają koszty po stronie SPSK1? Tego jeszcze nie wiadomo, mimo że miesiąc został już zamknięty. Z przekazanych nam informacji przez rzecznika prasowego szpitala SPSK1 Annę Guzowską wynika, że takie informacje będą znane dopiero ok. 14 lutego.

Czy się stoi, czy się leży, to wypłata się należy

W szpitalu tymczasowym na pacjentów czeka 56 łóżek na wewnętrznym oddziale covidowym oraz 10 łóżek respiratorowych. Nawet jeśli w środku nie ma żadnych chorych, to NFZ płaci szpitalowi tymczasowemu za gotowość do udzielania świadczeń.

To 822 zł za dobową dostępność jednego łóżka oraz 3773 zł za dobową dostępność łóżka respiratorowego. Do tego dochodzi koszt leczenia pacjentów: 1026 zł za osobodzień oraz 4300 zł w przypadku leczenia chorego, który wymaga wentylacji mechanicznej.

W tym momencie w szpitalu przebywa dwóch pacjentów (stan na 4 lutego). Od otwarcia szpital tymczasowy przyjął łącznie 15 pacjentów (stan na 31 stycznia).

Ile kosztował szpital tymczasowy w Lublinie?

Powstanie szpitala tymczasowego w Targach Lublin kosztowało ok. 30 mln zł. Koszt adaptacji targów na potrzeby szpitala wyniósł 17 742 485 zł, natomiast za 13 mln zł zakupiono sprzęt medyczny. Dodatkowo Agencja Rezerw Materiałowych przekazała sprzęt o wartości ok. 12 mln zł.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.