Abonament RTV 2021 w górę! Od nowego roku wyższe opłaty za radio i telewizor 2021

Abonament RTV. Pilot i telewizor
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Od stycznia 2021 r. zapłacimy wyższy abonament RTV. Za cały rok będzie to w sumie 264,60 zł. Czy telewizja publiczna jest warta tylu naszych pieniędzy z abonamentu RTV?

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała o podwyżce abonamentu radiowo-telewizyjnego. Większe stawki będą obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku. Od tego dnia, miesięczna opłata za używanie radia będzie wynosić 7,50 zł (obecnie to 7 zł), a za użytkowanie telewizora albo telewizora i radia 24,50 zł (obecnie 22,70 zł).

Abonament RTV 2021 – OPŁATY, CENNIK

Każda osoba posiadająca w domu radio lub telewizor będzie musiała wnieść miesięczną opłatę w wysokości 7,50 zł za samo radio lub 24,50 zł, jeśli w domu jest również telewizor. Opłaty będą mogą być niższe, jeśli zdecydujemy się na zapłacenie z góry za kilka miesięcy. I tak na przykład:

 • abonament RTV – dwa miesiące – 47,50 zł (za samo radio – 14,60 zł)
 • abonament RTV – trzy miesiące – 70,60 zł (za samo radio – 21,60 zł)
 • abonament RTV – sześć miesięcy – 139,70 zł (za samo radio – 42,80 zł)
 • abonament RTV – rok – 264,60 zł (za samo radio – 81,00 zł)

Kto nie musi płacić abonamentu RTV 2021?

Z opłat zwolnieni są abonenci, którzy ukończyli 75. rok życia i osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej. Opłat nie muszą także uiszczać kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi i osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 procent przeciętnego wynagrodzenia.

 • osoby po 75. roku życia,
 • osoby co do których orzeczono o zaliczeniu do I grupy inwalidów lub o całkowitej niezdolności do pracy,
 • bezrobotni,
 • pobierający świadczenie przedemerytalne,
 • osoby otrzymujące zasiłek dla opiekuna określony w Ustawie z 4 kwietnia 2014 roku o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów. inwalidzi wojenni i wojskowi,
 • kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
 • członkowie rodzin pozostałych po kombatantach będących inwalidami wojennymi lub wojskowymi.

Aby załatwić formalności z tym związane, należy udać się do urzędu pocztowego. Tam, do okazania potrzebne będą nam 3 elementy: dowód osobisty, decyzja ZUS o wysokości emerytury w danym roku oraz wymagane przepisami oświadczenie (druk jest dostępny w każdym urzędzie pocztowym). Brak konieczności opłaty za odbiornik wejdzie w życie w następnym miesiącu po załatwieniu wszystkich formalności.

Kara za niepłacenie abonamentu RTV 2021

Gdy osoba nie płacąca abonamentu RTV wpadnie, musi liczyć się z karą wynoszącą równowartość trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika, czyli 735 zł. W przypadku braku uiszczenia opłaty ustalonej w decyzji administracyjnej jest wysyłane upomnienie, a następnie tytuł wykonawczy do urzędu skarbowego.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.