Ważny temat? Prześlij newsa!

Abonament RTV 2018. Poczta Polska nasyła komorników. Chodzi o niezapłacony abonament

Spotted Lublin

Masz nieopłacony abonament RTV? Poczta Polska naśle na Ciebie komornika. A wykorzystuje do tego przepis, który od lat jest martwy. Wielu z Polaków przestało płacić przymusowy abonament RTV, który został wprowadzony w latach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, po zmianie ustroju w 1989. Obecnie Polacy nie rejestrują odbiorników lub po prostu nie płacą, mimo że zgłosili wcześniej […]

Abonament RTV. Pilot i telewizor

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Masz nieopłacony abonament RTV? Poczta Polska naśle na Ciebie komornika. A wykorzystuje do tego przepis, który od lat jest martwy.

Wielu z Polaków przestało płacić przymusowy abonament RTV, który został wprowadzony w latach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, po zmianie ustroju w 1989.

Obecnie Polacy nie rejestrują odbiorników lub po prostu nie płacą, mimo że zgłosili wcześniej jego posiadanie. Dlaczego tak się dzieje? Na początku lat 90. telewizja publiczna zaczęła zarabiać ogromne kwoty dzięki reklamom. To czasy, kiedy TVP była potęgą i miała największą oglądalność. Dlatego opłaty abonamentowe przestały się dla stacji liczyć.

Jak wynika z danych GUS z 2017 roku, abonament RTV powinno płacić 3,2 mln gospodarstw, a zapłaciło jedynie 1,2 mln.

Komornicy na zlecenie Poczty Polskiej

Od tamtych czasów sporo się jednak zmieniło i kondycja mediów wygląda różnie. Jak wiemy, TVP przeżywa obecnie kryzys. Rząd już nie posiada tak wielkich środków finansowych dla TVP, a opłata audiowizualna, która miała zastąpić abonament nie została wprowadzona.

Z pomocą ruszyła Poczta Polska, która zaczęła wysyłać kontrolerów do gospodarstw i mieszkań, celem wykazania niezarejestrowanych odbiorników. Okazało się to jednak dość kłopotliwe, bo w teorii nie ma obowiązku wpuszczania kontrolerów do domu.

Poczta Polska postanowiła inaczej podejść do tematu. Zaczęli wysyłać komorników do osób, które odbiorniki zarejestrowały już dawno temu. Komornicy pukają przeważnie do osób starszych, ponieważ to one w dawnych latach rejestrowały odbiorniki.

Co jest podstawą takiego zachowania Poczty Polskiej?

Jak informuje Poczta Polska w komentarzu przesłanym do money.pl: „Poczta Polska S.A. zgodnie art. 7 ust. 3 Ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych do opłat abonamentowych oraz do opłaty pobieranej w przypadku stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego (art. 5 ust. 3 Ustawy o opłatach abonamentowych) stosuje przepisy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji w zakresie egzekucji obowiązków o charakterze pieniężnym”.

Jak informuje portal Wirtualne Media zyski TVP z tytułu abonamentu wzrosły w roku 2017 o blisko 70%. Stanowiło to niemal 40% przychodów TVP, co daje najlepszy wynik od 15 lat.

Źródło: money.pl

Spotted Lublin – Wiadomości Lublin

Ważny temat? Prześlij newsa!

Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

0 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Bądź na bieżąco z Lublinem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!

Spotted Lublin – Wiadomości Lublin

Od 2016 roku piszemy o życiu mieszkańców Lublina. Jesteśmy zawsze z nimi: informujemy, interweniujemy, pomagamy. Każdego dnia dostarczamy czytelnikom informacje z naszego miasta i regionu. Wielokrotnie zdobyte przez nas newsy trafiły do ogólnopolskiej prasy, telewizji, radia i Internetu. Jesteśmy jednym z największych portali w Lublinie, który według wyników oglądalności Google Analytics, w marcu 2022 r. odwiedziło ponad 1,7 mln UU.

Pozostałe teksty autora

Najnowsze teksty

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check