Ważny temat? Prześlij newsa!

85. rocznica bombardowania Lublina – pamięć o ofiarach tragedii z 1939 roku

Spotted Lublin

9 września 1939 roku niemieckie lotnictwo przeprowadziło najbardziej niszczycielskie bombardowanie Lublina. W wyniku ataku zginęły setki mieszkańców, a wiele budynków zostało zniszczonych. W 85. rocznicę tego tragicznego wydarzenia miasto organizuje uroczystości upamiętniające ofiary, w tym wybitnego poetę Józefa Czechowicza. Program obchodów 85. rocznicy bombardowania Zgodnie z tradycją, obchody rozpoczną się 9 września o godz. 9:45 […]

plyta_nagrobkowa_sp._jana_gilasa

Płyta nagrobkowa śp. Jana Gilasa | fot. Materiały prasowe

9 września 1939 roku niemieckie lotnictwo przeprowadziło najbardziej niszczycielskie bombardowanie Lublina. W wyniku ataku zginęły setki mieszkańców, a wiele budynków zostało zniszczonych. W 85. rocznicę tego tragicznego wydarzenia miasto organizuje uroczystości upamiętniające ofiary, w tym wybitnego poetę Józefa Czechowicza.

Program obchodów 85. rocznicy bombardowania

Zgodnie z tradycją, obchody rozpoczną się 9 września o godz. 9:45 na Placu Litewskim. W programie znajduje się otwarcie wystawy poświęconej Józefowi Czechowiczowi, złożenie kwiatów pod pomnikiem poety oraz prelekcje historyczne w siedzibie IPN. Uroczystości zakończy spacer edukacyjny oraz złożenie kwiatów na grobach ofiar.

Najtragiczniejsze bombardowanie w historii Lublina

Bombardowanie 9 września 1939 r. było największym atakiem na Lublin. Bomby spadły na centrum miasta, koszary przy al. Kraśnickiej oraz Ratusz, gdzie zginęło 16 pracowników Zarządu Miasta oraz wielu cywilów, w tym Prezydent Torunia, Leon Raszeja. Tragiczny los spotkał także Józefa Czechowicza, który zginął w zakładzie fryzjerskim przy budynku Poczty Głównej.

Pamięć o ofiarach i symbolach września 1939

Ofiary wrześniowego nalotu, w tym pracownicy Zarządu Miasta, zostały pochowane na cmentarzu przy ul. Unickiej, gdzie co roku zapalane są znicze i składane kwiaty. Tablica pamiątkowa na ścianie Ratusza przypomina o tych, którzy oddali życie w czasie bombardowania. Józef Czechowicz, jeden z najwybitniejszych poetów Lublina, zginął w wieku 36 lat, a jego imieniem nazwano plac, przy którym zginął.

Program wydarzeń:

Jakie są Twoje wspomnienia związane z miejscami upamiętniającymi ofiary nalotu na Lublin? Podziel się swoją historią w komentarzu i udostępnij artykuł, aby więcej osób mogło wziąć udział w obchodach tej tragicznej rocznicy!

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

0 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Od 2016 roku piszemy o życiu mieszkańców Lublina. Jesteśmy zawsze z nimi: informujemy, interweniujemy, pomagamy. Każdego dnia dostarczamy czytelnikom informacje z naszego miasta i regionu. Wielokrotnie zdobyte przez nas newsy trafiły do ogólnopolskiej prasy, telewizji, radia i Internetu. Jesteśmy jednym z największych portali w Lublinie, który według wyników oglądalności Google Analytics, w marcu 2022 r. odwiedziło ponad 1,7 mln UU.

Pozostałe teksty autora

Najnowsze teksty

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check