83-latka oszukana na wnuczka. Straciła ponad 20 tysięcy złotych

policjanci prowadzą zatrzymanych
fot. KPP Puławy

Trzech mężczyzn podejrzanych o dokonanie oszustwa na 83-letniej mieszkance Kazimierza Dolnego zostało zatrzymanych. 27, 20 i 15-latek usłyszeli już zarzuty. Za oszustwo kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do 8 lat.

Uwierzyła w fałszywą historię

Zgłoszenie o próbach dokonania oszustw na mieszkańcach gminy Kazimierz Dolny zaczęły wpływać do dyżurnego wieczorem, 16 listopada br. Natychmiast rozpoczęliśmy działania w tej sprawie, w tym szeroko zakrojoną akcję informacyjną. Ostrzeżenie o oszustach opublikowane na profilu facebookowym Policji Puławskiej przekazywali sobie mieszkańcy, włodarze gminy Kazimierz Dolny oraz gmin sąsiadujących, radni, sołtysi, członkinie kół gospodyń wiejskich i mnóstwo innych osób i instytucji. Wiele osób udało się ostrzec.

Niestety, do mieszkającej samotnie 83-latki żadne informacje nie dotarły i gdy zadzwonił telefon stacjonarny, kobieta uwierzyła, że dzwoni do niej wnuk mieszający w Niemczech. Młody mężczyzna, łamiącym się głosem poinformował „babcię”, że wraz z matką (a córką seniorki) mieli w Niemczech wypadek i musi zapłacić niemieckiej policji 30 tysięcy złotych, żeby matka nie trafiła do aresztu.

Jego historia była tak przekonywująca, że 83-latka zebrała wszystkie oszczędności, które miała tj. 20 tysięcy złotych i 300 dolarów amerykańskich i przekazała je młodemu mężczyźnie, który przyszedł do niej pod dom i przedstawił się jako adwokat. Gdy seniorka nie doczekała się telefonu od córki i wnuka, postanowiła do nich zadzwonić i zapytać, czy sprawa się wyjaśniła. Dowiedziała się wówczas, że cała historia została zmyślona, a ona została oszukana.

Kryminalni zatrzymali mężczyzn

Czynności w sprawie oszustwa prowadzili policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Puławach w ścisłej współpracy z funkcjonariuszami Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Zaangażowanie wszystkich osób, ich skrupulatność w połączeniu ze spostrzegawczością doprowadziły do ustalenia tzw. odbieraka, czyli osoby, która odebrała pieniądze od seniorki i zniknęła. Funkcjonariusze ustalili również osobę, która ubezpieczała odbieraka i mężczyznę, który przywiózł wszystkich do Kazimierza Dolnego.

W tym tygodniu, na terenie Warszawy kryminalni z Puław i Lublina wspierani przez funkcjonariuszy z Komendy Głównej Policji zatrzymali trzech mężczyzn w wieku 27, 20 i 15 lat, mieszkańców województwa mazowieckiego. Przy zatrzymanym 20-latku policjanci znaleźli też susz marihuany oraz mefedron. Dwaj pełnoletni mężczyźni trafili do policyjnego aresztu, a nastolatek do Policyjnej Izby Dziecka.

Po przedstawieniu zarzutów 20 i 27-latkowi policjanci złożyli do prokuratora wniosek o zastosowanie wobec nich środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Z kolei 15-latek, został przesłuchany jako nieletni sprawca czynu karalnego i będzie odpowiadał przed sądem dla nieletnich — komentuje komisarz Ewa Rejn – Kozak

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.